24

Ara'16

Zeynep erzaehlt von sich.

2 Yorum | yunuskaytan

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, bu etkinliğimizde Almanca Zeynep tarafından bir metin anlatılıyor. Kendini tanıtan Zeynep Almanca önce kendini tanıtmayı öğrenmiş ve bir arkadaşına bunu paylaşıyor.


Zeynep:

”Ich bin 1987 geboren. In eine Kinderkrippe bin ich nicht gegangen. Aber ich war im Alter von vier bis sechs Jahren im Kindergarten.

Danach bin ich in die Grundschule gegangen. Das waren vier Jahre, also von 1992 bis 1996.

Ich hatte schon als kleines Kind Tiere sehr gern. Mit zehn habe ich gesagt: , Ich möchte einmal in einem Zoo arbeiten!’

Von 1989 bis 2005 bin ich in die Realschule gegangen. Danach habe ich eine Lehrstelle als Tierpflegerin bekommen. Die Lehre hat drei Jahre gedauert. 2007 habe ich die Lehre beendet. Ich habe viele Bewerbungen geschrieben. 2009 habe ich eine Stelle im Zoo von Wuppertal gefunden. Meine Arbeit gefaelt mir sehr gut – mit Tieren arbeiten ist nie langweilig!”


Bu metnimizi Zeynep yani şahıs zamiri Sie kullanarak yeni bir metin oluşturalım.

Bu şekilde yeni bir metin oluşturalım ve yazalım.

Örnek:

Zeynep ist 1987 geboren. In eine Kinderkrippe ist sie …. 


 

Saygılarımla.

Yunus Kaytan

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap
  • Zeynep Kırmızı

    Yahu bu benim 🙂 Lise 1.sınıfa giderken hoca demez mi kalk Zeynep kendini tanıt 😀 hoca ben daha Almanca nedir bilmiyorum demiştim. O günden bugüne artık Zeynep stellt sich vor 😀 yapabiliyor. Çok güzel ya ALmanca konuşmak. Gerçekten bir dil öğrenince insanın zihni açılıyor. Keşke daha çok yoğunlaşsam da Almanca öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu insanlara anlatabilsem. Bu arada ben de Ich bin 1995 geboren 🙂

    • Öğretmenlerimizi dinlesek şuana kadar her şey çözülecek de işte öğrenci milleti diyoruz ya aynı bu olay da böyle 🙂 Almanca öğrenmek çok kolay gerçekten. Yeter ki biraz istek olsun. Siz kendinizi Almanca çok kolaylıkla tanıtabilirsiniz. Herkes İngilizce daha kolay sanır halbuki Almanca daha kolaydır. Çünkü zaten Almanca Germen dillerinden geliyor. Üstelik İngilizce Almancanın kökeninden geliyor. Kimse bunu bile bilmiyor. Sanıyorlar ki bazı kelimeler benzediğinden Almanca İngilizceden geliyor diye düşünüyorlar. Yanlış bir düşünce. Hayırlısı olsun, adınıza sevindim. Almanca öğrenmek için çalışın, tekrar edin. Viel Erfolg! 🙂