02

Tem'18

Vize islemleri

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

1. Turist Vizesi :

Vize Türü : Almanya Turist Vizesi icin gerekli belgeler


Belge Listesi :
*1 Adet Tam Doldurulmuş ve Vize Başvuru Sahibi Tarafından İmzalanmış Vize Başvuru Formu
*Orjinal 2 Adet Yeni Çekilmiş Arka Fonu Beyaz Biometrik Fotoğraf
*Vize Bitiş Tarihinden Sonra En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
*Daha Önce Schengen Vizesi Olmayanlar İçin Emniyet Müdürlüğünden İlk Pasaport Yazısı
*Antetli Kağıda Almanya Büyükelçiliği-Konsolosluğu Dikkatine Yazılmış Dilekçe (orjinal)
*Şirketin İmza Sirküleri (fotokopi)
*Şirketin Son Tarihli Vergi Levhası (fotokopi)
*Şirketin Son Üç Aylık Faaliyet Belgesi (fotokopi)
*Şirketin Sicil Gazetesi (fotokopi)
*SSK İşe Giriş Bildirgesi (fotokopi)
*Maaş Bordrosu (fotokopi olabilir)
*Hesap Cüzdanı (fotokopi)
*Kredi Kart Fotokopileri
*İsim Detaylarınında Belirtildiği Davetiye ya da Otel Rezervasyonları
*Uçak Rezervasyonları
*30,000 € (euro) Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası

Vize İşlem Süresi :
10-15 İş Günü


Almanya Konsolosluk Bilgi ;
Hafta içi Başvuru günleri : P.tesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma – Vize İşlem Saatleri : 07:45-11:30 (çarşamba,cuma 07:45-13:00)
Hafta içi Vize teslim günleri : P.tesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma – Vize İşlem Saatleri : 13:00-15:00 (çarşamba-cuma 10:00-13:00)


Almanya Büyükelçilik Bilgi ;
Hafta içi Başvuru günleri : P.tesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma – Vize İşlem Saatleri : 08:00-12:00
Hafta içi Vize teslim günleri : P.tesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma – Vize İşlem Saatleri : 15:00’dan sonra (cuma günleri 12:00’dan sonra)

Almanya
Not
: Yeşil Pasaport Sahiplerinden 90 Güne Kadar Kalışlarda Vize İstenmiyor.
*Konsolosluk verilen belgelerin dışında ek evrak talep edebilir.Almanya Büyükelçiliği-Konsolosluğu Randevu ile Vize Başvurusu Almaktadır.

Schengen (şengen) Vizelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Fotoğraf Ölçülerinde Bazı Schengen (şengen) Ülkeleri Biometrik Fotoğraf İsterken Bazılarına Normal Vesikalık Fotoğraf Vermeniz Yeterli Olmaktadır, Fotoğrafın Arkası Beyaz Fona Yeni Çekilmiş Olması ve Yüzünüzü Net Bir Şekilde Göstermesi Gerekmektedir.

 

2. Öğrenci Vizesi


Öğrenci adayı vizesiyle üç ay süreyle Almanya’da üniversite öğrenimi hakkında bilgi alabilir, üniversitelerle temasa geçebilir ve gerekli belgeleri temin edebilirsiniz.

Belirtilen koşulları yerine getiren öğrenci adayları şu belgelerle Türkiye`deki F. Almanya konsolosluklarına vize için başvururlar. Aşağıdaki belgelerin hem asılları hem de fotokopileri ibraz edilmesi gerekmektedir:

– En az bir yil geçerli T.C. Pasaportu
– 2 adet vesikalı resim
– Üniversite eğitimi süresince geçim ve eğitim masraflarınız ne şekilde karşılıgayacağınıza dair belge

Federal Eğitim Teşvik Kanunu tarafından belirlenen orana uygun, asgari aylık ödeme yapacağını taahhüt eden üçüncü kişinin taahhütnamesi/garanti belgesi (halihazırdaki yaklaşık değer 650 EU` dur) veya kendi imkanlarınız. Güvenceyi verenin imzasının resmi olarak tasdiklenmiş olmas gerekmektedir.

– T.C. Üniversiteleri veya Yüksek Okulları tarafindan verilen Öğrenci belgesi veya Üniversiteye giriş sınavını kazandığınızı gösteren belge
– Anne ve babanizin ikametgah ilmuhaberi
– Alman Üniversitesi tarafından verilmiş kabul belgesi (Zulassungsbescheid)

3. Öğrenci Adayı Vizesi

 

– En az bir yil geçerli T.C. Pasaportu
– 2 adet vesikalı resim
– Üniversite eğitimi süresince geçim ve eğitim masraflarınız ne şekilde karşılayacağınıza dair belge

Federal Eğitim Teşvik Kanunu tarafından belirlenen orana uygun, asgari aylık ödeme yapacağını taahhüt eden üçüncü kişinin taahhütnamesi/garanti belgesi (halihazırdaki yaklaşık değer 650 EU` dur) veya kendi imkanlarınız. Güvenceyi verenin imzasının resmi olarak tasdiklenmiş olmas gerekmektedir.

– T.C. Üniversiteleri veya Yüksek Okulları tarafindan verilen Öğrenci belgesi veya Üniversiteye giriş sınavını kazandığınızı gösteren belge
– Anne ve babanizin ikametgah ilmuhaberi
– Mevcut ise: Alman Üniversitesi tarafından verilmiş başvuru teyidi (Bewerberbestätigung)

 

 4. Dil Eğitimi Vizesi
 

– En az bir yil geçerli T.C. Pasaportu
– 2 adet vesikalık resim
– Dil eğitimi süresince geçim ve dil eğitim masraflarınız ne şekilde karşılayacağınıza dair belge

Federal Eğitim Teşvik Kanunu tarafından belirlenen orana uygun, asgari aylık ödeme yapacağını taahhüt eden üçüncü kişinin taahhütnamesi/garanti belgesi (halihazırdaki yaklaşık değer 650 EU` dur) veya kendi imkanlarınız. Güvenceyi verenin imzasının resmi olarak tasdiklenmiş olmas gerekmektedir.

– Anne ve babanizin ikametgah ilmuhaberi
– Dil kursuna kayıt belgeleri veya Dil Okulunun/Üniversitenin dil kursuna katılımı onaylayan belge

Alman konsoloslukları, öğrenci vizesi için Almanya`daki herhangi bir üniversiteye ön kayıt yapıldığına ilişkin belge istemektedirler. Ancak birçok üniversite böyle bir belgeyi vermemektedirler (Almanya`nın değişik eyaletlerinde farklı uygulamalar vardır). Bunun nedenide; üniversiteler ancak yeterli ve gerekli Almanca bilgisi olanları önkayıt yapmaktadır. Bu nedenle, Türkiye`de Almanca öğrenmemiş ve Almanya`ya gelip de Almanca öğrenmek isteyenlerin Öğrenci Vizesi alma olanakları genelde yoktur. Bunun yerine Öğrenci Adayı Vizesi alınmalıdır. Ama, Alman konsoloslukları bu konuda da zorluk çıkarmaktadırlar. Bunun için kimi zaman Dil Öğrenme Vizesi (Sprachvisum) en son çare olarak kalmaktadır. Bu tip vizeyle Almanya`ya gelenlerin vizeleri daha sonra öğrenim vizesine zor koşullar altında çevrilebildiğinden (Almanya`ya geliş tarihinden itibaren 1 yıl içinde üniversiteye kayıt yapılırsa, o zaman dil vizesi öğrenim vizesine çevrilebilmektedir), bu tip vize gerçekten en son çare olarak kabul edilmelidir. Her durumda, Almanca öğrendikten sonra üniversite öğrenimine geçileceği belirtilmelidir.

Uyarı:
Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinden verilen turist vizesi, Almanya’daki yabancılar dairesi tarafından öğrenim amacı için uzatılamaz.

Garanti Belgesi veya Taahütname (Eğitim masraflarınız ne şekilde karşılayacağınıza dair belgeler)

a) Garanti Belgesi (Verpflichtungserklärung)
Almanya’da ikamet eden bir kişiden destek alırsanız yabancılar dairesinden (Ausländerbehörde) bir garanti belgesi (Verpflichtungserklärung) temin edilebilir. Doldurduktan sonra size gönderilmesini gerekmektedir.

Verpflichtungserklärung

b) Taahütname
Garantör eğer Türkiye’de ise Alman Büyükelçiliğine noterden tasdikli bir belge ibraz eder. Bu belge şöyle olmalıdır:

Taahhütname

5. Aile Birleşimi vizesi

Aile Birleşimi çerçevesinde gelecek olanların koşulları daha farklıdır. Bu kişiler için gerekli olan belgeler şunlardır:

– Almanya`daki eşinden davetiye (mahalle polisi ya da yabancılar dairesinden çıkarılıyor)
– Eşin çalıştığına ilişkin belge ve maaş bordrosu
– Kira sözleşmesinin fotokopisi
– Almanya`daki eşin pasaportunun oturma izniyle ilgili sayfalarının fotokopisi
– Almanya`daki eşin mahalle polisinden alacağı Aufenthaltsbescheinigung
– Evlilik cüzdanının aslı

Eşi Alman vatandaşı olanlar için formaliteler daha kolaydır.

islemlerinize göre 4 hafta ile 3 ay icinde oturumunuzu konsolosluktan aliyorsunuz.

Türk vatandaşları Almanya Federal Cumhuriyeti`ne giriş yapabilmek için vize almaları gerekmektedir. Bunun için şahsen Almanya`nın kendileri için yetkili yurt dışı temsilciliğine başvurmalıdırlar.

Almanyaya ilk geldiginizde üc aylik oturum izniniz veriliyor, üc ay icinde oturumu uzatmaniz icin yabancilar dairesine gidiyorsunuz. Almancaniz yoksa esnizle gitmenizde fayda var. Sizi Alman kültürü ve dili hakkinda bir kursa yönlendiriyorlar. 6 aylik bu kursu yapma zorunlulugunuz var. Eger esiniz iyi kazaniyorsa saat ücreti 1 € dan aylik 100 € ya bir kursa yerlestiriliyorsunuz. Esinizin kazanci iyi degilse devlet masraflari karsiliyor. Kursa basladiginizi bildirdiginizde 1 senelik oturumla devam ediyorsunuz. Bu sonraki yil 2 ye daha sonra tekrar 2 ve 5 inci yildan itibaren dil ögrenmenize ve kendinizi ifade edebilmenize bagli olarak sinirsiz oturum hakkiniz oluyor. Bu arada oturum ve calisma izninizi ayni anda aliyorsunuz.

 

Yalnızca Diplomatik (kırmızı), Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaport sahipleri azami 90 günü geçmemek kaydıyla Almanya`da vizesiz bulunabilirler. Bu durum Almanya`da çalışma amacı olmayanlar için geçerlidir.

Almanya Büyükelçiliği aşağıda belirtilen konulara ilişkin gönderilen e-mail yazılarının cevaplanmasının mümkün olmadığını bildirir:

– Vize konularına ilişkin sorular

– Cevabı bu homepage ve linklerinde bulunan hususlara ilişkin sorular

– Ankara`daki Almanya Büyükelçiliği`nin yetkili olmadığı konulara dair sorular

 

6.Vize Şubesinin Duyuruları

Önemli Duyuru:

Başvuruda bulunanlara ait pasaportların dağıtımı yalnızca haftada bir defa Pazartesi günleri saat 15.00’te yapılmaktadır.

Pasaportunu bir an önce teslim almak isteyen başvuru sahiplerine UPS Firması tarafından sunulan pasaportun kargoyla eve teslim edilmesi hizmetinden yararlanmaları tavsiye olunur. Pasaportunuzu Türkiye’ de istediğiniz her adrese göndertme imkanınız var.

7.Transit Vize

Havaalanı Transit

  • Bir Avrupa Birliği ülkesi veya Avrupa Ekonomik Alanına üye bir devlet (yani, İzlanda, Liechtenstein ve Norveç) tarafından verilmiş herhangi bir oturma müsaadesine veya geçerli bir vizeye sahip olan veya

  • Kanada, İsviçre veya Amerika Birleşik Devletleri için geçerli bir vize veya oturma müsaadesi olup da, söz konusu vizeyi veya oturma müsaadesini veren ülkeye seyahat edenler veya oturma müsaadesiyle Kanada, İsviçre veya Amerike Birleşik Devletleri`nde bulunduktan sonra tekrar Türkiye`ye dönenler veya

  • Türkiye Cumhuriyeti Diplomat veya Görev Pasaportu hamili Türk vatandaşları

Almanya Federal Cumhuriyeti için havaalanı transit vize zorunluluğundan muaftırlar.

Bunun dışında kalan Türk yolcular Almanya`ya seyahat etmeden önce Almanya`nın yetkili yurt dışı temsilciliğinde bir transit vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar (bkz. Transit Vize Bilgi Notu).

8.Vize başvuruları için önemli yenilik

Vize başvuruları ancak telefonla randevu alındıktan sonra yapılabilecek!

Başvuru (ücrete tabii) sahipleri Büyükelçilik tarafından görevlendirilmiş bulunan IKS Firması’ndan telefonla
Telefon-No: 0212 – 340 49 00 randevu alabilecekler.


Gereksiz zaman kaybına yol açmamak için lütfen ekteki bilgi notunu dikkatle okuyunuz.

Randevu ücreti 18 YTL olup, ibraz edilmesi istenilen belgelere ilişkin kişiye özel danışmanlık da içermektedir.

9.Vize Bölümüne Giriş

10.Vize Hakkında Bilgi Notları

Vize başvurusunda bulunduğunuzda hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu bilgi notlarından öğrenebilirsiniz.

11.Vize Ücretleri

Schengen Vize ücretleri 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren değişmiştir.

12.Yeni Göç Yasası ve yasaya ilişkin tebliğler.

Sitelerin Türkçe sayfası yoktur.

13..Almanya İçin El Kitabı

Almanya İçin El Kitabı, sürekli bir geleceğe sahip olmak için Almanya’ya gelen yeni göçmenler için hazırlanmıştır. Bu el kitabında ülke, insanlar, politika ve yasal düzen, çalışma ve sosyal güvenlik ile günlük yaşam konularında ilk ve genel bilgiler sunulmaktadır.

14.Vize başvuru formları, vize başvurusu için verilen beyan ve seyahat sağlık sigortasına ek beyanname

1- Ticari, turistik, kültürel faaliyetler yada dil kursu vizeleri için vize başvuru formu (3 aya kadar olan vizeler için geçerli)

2- Vize başvurusu için verilen beyan

3- Seyahat sağlık sigortasına ek beyannamesi

4- Çalışma amaçlı, aile birleşimi/evlilik, geri dönüş ile 3 aydan daha uzun süreli eğitim ve dil kursu vizeleri için geçerli vize başvuru formu ve

5- Ticari vize başvurusunda bulunanların ilaveten doldurması zorunlu özel bilgi formunu

pdf dosyası olarak buradan indirebilirsiniz.


Vize başvuruları için 1 Aralık 2004 tarihinden itibaren en az 30.000 (otuzbin) Euro değerinde police teminatı olan ve bütün “Schengen”- devletlerinde geçerli bir seyahat sağlık sigortası kabul edilecektir. Bundan böyle AT-11 formlarını kabul edilmeyecektir.

Kaynak : www.ankara.diplo.de

Almanya-vizesi-formu.pdf

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments