Vize Basvurusu ve Nikah islemleri

yunuskaytan
Temmuz 4, 2018
 

 Vize için konsolosluklardan mutlaka randevu almak şart. Randevu alınmadan hiçbir vize işlemi yapılmıyor. Randevu için ise 23 lira yatırıp pin numarası almak gerekiyor. Bu işlemi  Yapı Kredi, İş Bankası ya da Finansbank ’a 23 lira yatırıp PIN almak veya konsolosluk yanındaki İKS (Vize başvurularında konsoloslukla birlikte çalışan, konsolosluk binasının yanında İKS ofisi var. Bu ofislerde aile birleşimiyle ilgili işlemlerde ücret karşılığında yardımcı oluyor. Randevu pin numarası, tercüme, fotoğraf gibi işlemler için 110 TL ücret alınıyor. İstanbul’daki İKS firmasının telefon numarası: 0212 340 49 00.)  ofisinde yapmak mümkün olduğu gibi,.

İSTENİLEN BELGELER;

 

 

Belgeler Almanya’daki eşin Alman vatandaşı veya Türk vatandaşı olmasına göre farklılıklar arz ediyor. Ancak her iki durumda da Türkiye’deki eşin hazırlaması gereken belgeler şunlar:

1.Almanca belgesi: A1 sınavını kazandığınıza dair sertifika.
2.Vize başvuru formu: Almanca olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış iki adet vize dilekçe formu.
3.Üç adet biyometrik vesikalık fotoğraf (Fotoğrafların arka fonu açık olması ve altı aydan eski olmaması gerekiyor.)
4.Evlilik cüzdanı: ‘Formül B’ denilen Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği’nin aslı, bir fotokopisi ve tercümesi. Bu belge kişinin bağlı bulunduğu nüfus dairesinden alınıyor.
5.Boşanma kararları: Eğer eşler daha önce evlenip boşanmışsa ya da dulsa, bu durumda her iki eşin de, daha önceki tüm evliliklerinin gerekçeli, noter tasdikli boşanma kararları. Eski eşin ölmüş olması halinde, ölüm kayıt örnekleri ve bir fotokopileri. Almanca tercümeleriyle birlikte.
6.Pasaport: En az 12 ay geçerlilik süresi bulunan Türk pasaportu. Almanya’daki eşlerden istenen belgeler
7.Almanya’da evlenilen eş Alman vatandaşıysa, Alman kimliğinin arkalı önlü bir fotokopisi.
8.Almanya’da evlenilen eş Türk vatandaşıysa, Almanya’daki Türk eşin pasaportunun oturma izniyle ilgili sayfalarının fotokopisi.
9.Almanya’daki Türk eşin yabancılar dairesinden alacağı oturma izni (Aufenthaltbescheinigung).

VİZE ÜCRETİ

 TÜM belgeleri ve sözlü mülakatı da verdiyseniz, artık Türkiye’deki eş olarak, siz üzerinize düşeni yapmış oluyorsunuz. Vize ücreti olarak 60 Euro alınıyor. Sıra şimdi Almanya’da ikamet eden eşe geliyor.

 

Türkiye’deki Alman başkonsolosluğu aile birleşimi için yaptığınız müracaatla birlikte tüm belgeleri Almanya’da evli olduğunuz eşin bağlı bulunduğu şehir idaresine gönderiyor.

Şehir İdaresi belgeler geldikten sonra, Almanya’daki eşe bir mektup yazarak, gerekli belgeleri getirmesini istiyor. En başta Almanya’daki eşin yeterli büyüklükte kalacak yeri ve iki kişiye yetecek geliri olması şart. O nedenle şehir idaresi yetkilileri Almanya’daki eşten son maaş bordrosu, kira sözleşmesi ya da ev sahibiyse tapu belgesini istiyor.

Bütün bunlar kontrol edildikten sonra, Türkiye’deki eşe aile birleşimi için vize karara bağlanıyor. Almanya’da evlenmek üzere talep edilen vizelerde ise bu belgelere ilaveten Almanya’daki nikah dairesinin istediği evrakların da ibrazı gerekiyor.

Bu belgeler şunlar:

 


Uluslararası Doğum Kayıt Örneği, Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi, İkametgah Belgesi ve Almanca tercümeleri.

www.istanbul.diplo.de 

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bir Sınav Başlığı Girin
12 Haziran 2016
SİTEDE ARA
Son Yorumlar
  • yunuskaytan Goethe dökümanlarına ve youtube DW kanalını izleyebilirsin. ...
  • yunuskaytan Hasibe düzeltiyorum, ama yine de izlemek için HD olarak bu a...
  • Hasibe Video açılmıyor...
  • dfgrgsg biz böyle öğrenmedik...
  • yunuskaytan Merhaba sürekli pratik yaparak, partner bulman lazım yani Ta...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x