TestDafSınavı

yunuskaytan
Temmuz 4, 2018
 

TestDaf nedir?

TestDaF, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenim görmek isteyen veya en azından dil düzeyini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyan Amanca öğrenenler için bir sınavdır.
TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşıl 80 ülkede lisnslı test merkezleri tarafından uygunlanmaktadır.

Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.


Sınav sonucu, 3 seviyeden birine tasnif edilir.

+ TestDaF Seviye 5 (TDN 5)
+ TestDaF Seviye 4 (TDN 4)
+ TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Bu dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık düşmektedir


TestDaf sınavının kapsamı nedir?

Sınav tüm yüksek öğrenim öğrencilerine yönelik olduğundan sınavın içeriği ve sorular da bu kapsamdadır.


Sınav dört bölümden oluşmaktadır:

Toplam Sınav Süresi ara vermeden 3 saat 10 dakika.Okuma – Anlama :
Toplam 30 maddeli 3 okuma metni, süre: 60 dak.

Adayın bu bölümde konusu ve dili yüksek okulla bağlantılı olan metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Aday okuma parçasının tümünü veya ayrıntıyı aynı zamanda doğrudan ifade edilmemiş bilgileri anlamayı gerektiren soruları yanıtlayacaktır. B bölümde zorluk dereceleri, soru şekilleri ve türleri birbirinden farklı üç okuma parçası vardır. (Öğrenim hayatı ile ilgili kısa parçalar, gazete ve dergi yazıları).


Dinleme – Anlama :
Toplam 25 maddeli 3 dinleme metni, süre: yaklaşık 40 dak.

Adayın bu bölümde konusu ve dili yüksek okulla bağlantılı olan duyduğu metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Üç dinleme metni vardır. Yüksek okuldaki günlük yaşamla ilgili bir diyalog, üç dört kişi ile yapılan bir radyo röportajı, bir konferans veya uzman röportajı. Bu metinlerin zorluk dereceleri ve soru türleri birbirinden farklıdır. Sorular metnin tümünün veya bir bölümünün, doğrudan ifade edilmeyen bilgilerin anlaşılıp anlaşılmadığını ölçer.


Yazılı İfade :
1 bölümlük yazma soruları, süre: 60 dak.

Bu bölümde aday belirli bir konuda birbiriyle bağlantılı ve açık ifade edilmiş bir metin yazabildiğini göstermelidir. Metinin birinci bölümünde bir grafik veya tablonun istatistik verileri açıklanır. İkinci bölümde bir konu hakkında görüşler açıklanır.

Sözlü İfade :
7 bölümlük konuşma soruları, süre: yaklaşık 30 dak.

Bu bölümde aday yüksek okulda çeşitli durumlarda sözlü ifade yeteneğini gösterir. Sınavın bu kısmında farklı zorluk derecesinde yedi tane cevaplandırılması gereken bölüm vardır. Burada Almanya’daki yüksek okul yaşamından size belirtilen durumlarla ilgili bir davranış sergilemeniz beklenir. Örneğin; yüksek okul öğrencilerinin konuşmasına katılmak, bir konuda düşüncelerini açıklamak veya varsayımlarda bulunmak.


Sözlü anlatım bölümünde istenilenler kaset veya CD’den dinlenir. Dinlerken söylenenleri aynı anda soru kitapçığından okuyabilirsiniz. Yanıtlarınız tarafınızdan kasete veya CD’ye kayıt edilir.


TestDaF sınav sonucunu ne zaman ve nasıl öğrenebilirim?

TestDaF sınav’ından 6 ila 8 hafta sonra Testmerkezi sizi sınav sonucunu bildirmektedir. Tarafınıza gönderilecek sınav sonucun arka sayfasında girdiğiniz sınavdaki her bölümle ile ilgili başarınızı anlatır bir ifade vardır. Bu açıklama size dil yeterliliğinizi değerlendirmenizde bilgi verir.


TestDaF sınav ücreti nedir?

TestDaF sınav ücreti 150€ (yüzelli avro) ‘dur

TestDaF sınavı ne zaman yapılmaktadır?TestDaf sınavı yılda 6 kez yapılmaktadır. Aşaığda 2008 ve 2009 yıllarına ait sınav tarihleri yer almaktadır. Sınava girebilmek için yaklaşık bir ay önceden kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt tarihleri de ayrıca belirtilmiştir.


2008 yılı TestDaf Sınav ve Kayıt Tarihleri
13. Şubat 2008 (Çarşamba) – Kayıt : 19.11.07 – 16.01.08
22. Nisan 2008 (Salı) – Kayıt : 19.02.08 – 25.03.08
19. Haziran 2008 (Perşembe) – Kayıt : 23.04.08 – 21.05.08
22. Temmuz 2008 (Salı) – Kayıt : 27.05.08 – 24.06.08
23. Eylül 2008 (Salı) – Kayıt : 24.07.08 – 26.08.08
13. Kasım 2008 (Perşembe) – Kayıt : 24.09.08 – 14.10.08


2009 yılı TestDaf Sınav ve Kayıt Tarihleri
12. Şubat 2009 (Perşembe) – Kayıt : 19.11.08 – 14.01.09
22. Nisan 2009 (Çarşamba) – Kayıt : 17.02.09 – 24.03.09
09. Haziran 2009 (Salı) – Kayıt : 14.04.09 – 12.05.09
15. Temmuz 2009 (Çarşamba) – Kayıt : 19.05.09 – 16.06.09
16. Eylül 2009 (Çarşamba) – Kayıt : 21.07.09 – 18.08.09
10. Kasım 2009 (Salı) – Kayıt : 15.09.09 – 13.10.09

Kaynak : Bu bilgiler TestDaF resmi sitesinden alınmıştır.

Adres : http://www.testdaf.de/html/termine/termine.htm


TestDaF size ne kazandırır?

+ TestDaF belgesi, Almanya’daki bütün üniversiteler tarafından kabul edilmektedir.

+ Sınavın dört bölümünden de TDN 4 aldığınız, ve seçtiğiniz üniversite de diğer başvuru belgelerinizi kabul ettiği takdirde, Almanya’daki herhangi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz. TDN 4 seviyesinin altında kalan notların tanınması ve üniversiteye kabulünüz, seçtiğiniz bölüme, branşa ve öğrenim süresine bağlı olarak söz konusu üniversitenin değerlendirmesine kalmıştır.


+ TestDaF, bilim, yüksek okul ve üniversite öğrenimi ile ilgili konu ve soruları içermekte ve üniversite öğrenimi için gerekli ve önemli olan dil yetisini/bilgisini ölçmektedir.


+ TestDaF, dil bilgisinin düzeyini, okuma anlama, dinleme anlama, yazılı ifade ve sözlü ifade olmak üzere dört ayrı bölümde ölçmektedir. Bu nedenle TestDaF belgesinde her bölümün puanı ayrı olarak yer alır. Böylece bu dört bölümdeki eksikleriniz ve artılarınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


+ TestDaF sınavına kendi ülkenizde katılabilirsiniz. Artık bu sınava katılabilmek için Almanya’ya gelmeniz gerekmiyor. TestDaF belgeniz size postalanacaktır, böylece Almanya seyahatinizden önce üniversite başvurusu için gerekli olan evraklarınızı da hazırlayabilir ve hem zamandan, hemde paradan tasarruf etmiş olursunuz.


+ TestDaF’a sınavın içeriğine uygun olarak kendiniz hazırlanabilirsiniz. TestDaF sınavları http://www.testdaf.de sitesinde örneğini görebileceğiniz örnek sınavlara benzer. Sınava ne zaman girerseniz girin, bölümlerin zorluk derecesi aynıdır.


+ TestDaF’ın bütün dünyada lisanslı test merkezleri vardır. Bu merkezlerden sınav hakkında bilgi alabilir, TestDaF personeline konuyla ilgili danışabilirsiniz.


+ Ayrıca DAAD uzmanları, Goethe-Enstitüleri, dil okulları, üniversitelerin fililoji ve Almanca eğitim bölümleri, Federal Almanya elçilik ve konsolosluklarından da sınav hakkında bilgi edinebilirsiniz.

+ TestDaF belgelerinin geçerlilik süresi sınırsızdır.

+ Aldığınız sınav sonucundan memnun değilseniz ve puanınızı yükseltmek istiyorsanız, sınavı – istediğiniz sıklıkta – tekrarlayabilirsiniz.


Kimler TestDaF sınavına katılabilir?

+ İyi ve ilerlemiş seviyede Almanca bilgisine sahip olanlar ve bu seviyelerini farklı biçimde testetmek isteyenler

+ Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyenler
+ Ülkelerinde Almanca bilgisini belgelemek isteyen Üniversite öğrencileri

+ Almanya’da bir yüksek okulda akademik çalışma yapmayı düşünen ve dil düzeylerini test etmek isteyen bilim çalışanları

+ Eğer ki yabancı dil eğitiminizin en başındaysanız TestDaF sınavı başvurusu için biraz daha sabretmeli ve Almancanızı geliştirmelisiniz


Yüksek Öğrenim İzni için Hangi TestDaF seviyesi gereklidir?

Eğer her sınav bölümünde TDN 4 seviyesine ulaştıysanız artık yolunuzda Almanya’da eğitim görmek için resmi anlamda hiçbir engel bulunmamaktadır (doğal olarak diğer gerekli resmi koşulları da yerine getirmeniz gereklidir). Eğer aldığınız sınav sonuç TDN 5 ise Yüksek Öğrenime başlamak için gerekli olan seviyenin üstünde çok iyi dil seviyesine ulaşmışsınız demektir.

Almanya’daki bazı Yüksek Okullarda öğrenime başlayabilmek için, TDN 4 seviyesinden daha düşük seviyeler de yeterli olabilmektedir.

Her Yüksek Okul kendi kabul koşullarına sahiptir. Yüksek Öğrenime başvurmadan önce hangi dil seviyesi ve koşulların istendiğini araştırın. Bazı Yüksek Okullar kayıt koşullarını internet sayfalarında duyurmaktalar


TestDaf Seviyeleri

TestDaf dil seviyesini ölçer. Sınav üç farklı seviyeden oluşur.+ TestDaF – Seviye 5 (TDN 5)
+ TestDaF – Seviye 4 (TDN 4)
+ TestDaF – Seviye 3 (TDN 3)

*Seviye 5 (TDN 5) en yüksek seviyedir. Üçüncü seviyenin altındaki neticeler değerlendirmeye alınmaz

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bir Sınav Başlığı Girin
12 Haziran 2016
SİTEDE ARA
Son Yorumlar
  • yunuskaytan Goethe dökümanlarına ve youtube DW kanalını izleyebilirsin. ...
  • yunuskaytan Hasibe düzeltiyorum, ama yine de izlemek için HD olarak bu a...
  • Hasibe Video açılmıyor...
  • dfgrgsg biz böyle öğrenmedik...
  • yunuskaytan Merhaba sürekli pratik yaparak, partner bulman lazım yani Ta...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x