Neden ALMANCA?

Neden ALMANCA?

almancaogreniyorum-lernendeutschnedenalmancaogrenmeliyiz

Neden Almanca Öğrenmeliyim?

Öncelikle siz değerli ziyaretçilerimiz;

aşağıdaki videomuzu izleyerek birebir tanık olmaya davet ediyoruz.

Ardından ”Kategoriler” olarak neden Almanca bölümünü alt taraftan bilgi edinebiliriz.

Gelelim elimizdeki verilere;

resim3

resim4 resim5

Otomotiv Sektöründe biliyorsunuz ki değerli ziyaretçilerimiz; Almanya 1.sırada geliyor. Türkiye ‘de birçok araba, otobüsün arkasındaki VW yazısını görmüşüzdür. Volkswagen yani Halk Arabası demek. Almanya ‘nın II.Dünya Savaşı sırasında Soğuk havaya karşı yaptığı bu araçlar Almanya ‘nın Wolfsburg şehrindeki merkezden üretim sağlanmaktadır. Dikkat ettiyseniz Şehrin adı olan Wolfsburg = VW olarak da görebiliriz.

Aynı zaman da şuan 2016 Ekim ayında Türkiye Avrupa Birliğine üyeliği gerçekleştiğinde en çok ihtiyacımız olan dil Almancadır. Çünkü, Avrupa da İsviçre, Belçika, Lüksemburg gibi ülkelerin resmi dili Almancadır. Aynı zamanda AB resmi dili 1.sırada yine Almancadır. Ekonomik işbirliğimize dayalı Almanya ve çevresindeki ülkelerin neredeyse tamamında Almanca bilinmektedir.

ekonomi3

resim6

Eğitim

Almanca Avrupa’ da en çok konuşulan dildir ve dünyada da en çok konuşulan on (10) dil arasında yer almaktadır. Orta ve doğu Avrupa’da lingua franca veya diğer adıyla geçer dildir (birçok farklı dil konuşulan karışık toplumlarda, halkın birbirini anlamak amacıyla kullandığı ortak dil).

egitim0resim2

“Her Alman İngilizce bilir” de doğru bir varsayım değildir.

Almancanın araştırma ve yayıncılık alanındaki öneminden dolayı, dünyada birçok okulda Almanca yabancı dil olarak öğretilmektedir. Almanca bilmek öğrencilere birçok Almanca kitap ve profesyonel yayında araştırma yapma imkânını sağlar. Japon öğrencilerin % 68’i Almanca okuyor.

hallo

Batı dünyasının felsefe, edebiyat, müzik, sanat tarihi, teoloji, psikoloji, kimya, fizik, mühendislik ve tıp alanındaki en önemli eserleri Almanca yazılmıştır ve yazılmaya da devam edilmektedir.egitim

Zengin kültürel mirası ile Almanya dünya edebiyatına da büyük katkılarda bulunmuştur. Almanca Goethe, Marx, Nietzsche, Kafka, Mann, Brecht, Hesse ve Grass’ ın olduğu gibi Freud, Weber, Einstein, Heisenberg, Kant, Hegel ve Heidegger’in de dilidir. Kısaca Almanca yazarların, şairlerin ve düşünenlerin dilidir. Almanca bilmek bu kişilerin orijinal eserlerine erişmek demektir.

goethe

Bugüne kadar fizik alanında 22, kimya alanında 30 ve tıp alanında 25 Nobel Ödülü Almanca konuşulan üç ülkenin bilim adamlarına verilmiştir. Bunun yanında birçok Nobel Ödülü alan bilim adamları ve sanatçılar eğitimlerini Almanya’da bulunan üniversitelerde almıştır. Edebiyat alanında 11 Alman dili yazarı ödüllendirilirken, 7 Alman ve Avusturyalı yazar Barış Ödülünü almıştır.

egitim2

Almanya, İsviçre ve Avusturya üniversiteleri ile ün salmış ülkelerdir. Almanya dünyada en çok yabancı ünversite öğrencisi olan 3. ülkedir ve aynı zamanda yabancılara en çok burs sağlayan ülkedir. Öğrencilere en iyi  yaşam kalitesi sağlayan beş şehir; Viyana, Zürih, Münih, Sidney ve Berlin’dir.

berlin

Almanya en çok kitap yayınlayan ülkeler arasında 5. sıradadır. Dünyada yayınlanan kitapların % 18’i Almancadır ve bunlardan çok azı İngilizceye çevrilmiştir. Her yıl yaklaşık 80.000 yeni Almanca kitap piyasaya sürülmektedir. Yayınlanan yeni kitapların sayılarına bakıldığında Münih’i geçen şehir sadece New York’tur. Yayınlanan Almanca kitapların sadece % 5’nin İngilizceye çevrildiği dikkate alınırsa bu kitaplara ulaşmak sadece Almancayı öğrenmekten geçecektir.

egitim3

,,125 Milyon kisinin anadili, Avrupada konuşulan ve 3 ulkenın resmi dili, BM resmi dili,Türkiye ‘nin ihracaat yaptığı ekonomik iş birliği sırasında 1.sırada Almanya geliyor, AB Katılma ve vize serbesti sonunda dolaşım yapılacak ülkelerin konuştuğu dil Almanca olduğunu biliyor muydunuz?,,

resim1

Bilim ve Teknoloji

Almancanın bilim dili olarak dünyadaki önemi (dünyada 2. sırada) geçmişten bugüne kadar Almanca konuşulan ülkelerde yetişen bilim adamlarının sayesindedir. Gutenberg ve Matbaa,  Einstein ve Görelilik Kuramı, Ehrlich ve Kemoterapi, Brandenburg ve MP3 birçok mucit ve icatlardan sayılabilen bazılarıdır.

Verfahrensingenieur Dr. Jörg Mayer (vorn) und sein polnischer Praktikant Zbignew Kijak arbeiten an einer Pilotanlage der Capsulution Nano Science AG am Wissenschaftsstandort Berlin-Adlershof (WISTA), aufgenommen am 27.01.2006. Die Capsulution Nano Science AG arbeitet an der Entwicklung winziger Kapseln für die Ummantelung von Präparaten, die z.B. in der Medizin, der Kosmetik und der Lebensmittelindustrie zum Einsatz kommen. Entsprechend der Zusammensetzung dieser winzigen Kapseln soll ihr Inhalt in einer vorher bestimmbaren Zeit freigegeben werden. Die Nano- und Mikrokapseln können je nach Verwendungszweck in beliebiger Größe hergestellt (von 500 Nanometern bis zu 50 Mikrometern) und mit nahezu beliebigen biochemischen, elektrischen, optischen und magnetischen Eigenschaften ausgestattet werden. Foto: Hans Wiedl +++(c) dpa - Report+++

bilim3

Araştırma ve geliştirmeye büyük önem veren Almanlar teknoloji ve özellikle mühendislik alanında da dünya liderleridir.

bilim1

Dünya’daki en yenilikçi 10 firma arasında yer alan 4 firma Almanya’da bulunmaktadır.

Sanat

Dünyaca ünlü mucitlerin, yazarların, filozofların ve araştırmacıların yanında sanatçıların dili de Almancadır. Dünyada klasik müzik ile eşleşen Mozart, Bach, Beethoven, Strauss, ve Wagner dünyaca ünlü Almanca konuşulan ülkelerin bestecileridir. Viyana dünyanın müzik merkezidir.

Müziğe giden yol da Almancadan geçmektedir. Hatta Bremen Mızıkacılarının sembolü Bremen şehri, Masalların diyarı Almanya diyebiliriz. Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel vb. birçok masalların ülkesi Almanyadır.

sanat1 sanat2

Ekonomi

Almanya ticaret ve ekonomi alanında Türkiye’nin en önemli ve en büyük ortağıdır. 4000′den fazla Alman firması Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

Almanya dünyanın en büyük ikinci ihracatçısıdır.

ekonomi1 ekonomi2

Birçok uluslararası kuruluşun merkezi Almanya’da bulunmaktadır.

ekonomi5

Alman ekonomisi Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıradadır. Ekonomisi dünyada İspanyolca konuşulan tüm ülkelerin toplam ekonomisine eşittir.

ekonomi4

Turizm sektöründe Almanya’dan Türkiye’ye yılda yaklaşık 5 milyon turist gelmektedir; Alman turistler bu kategoride ilk sırayı almaktadır. Aynı zamanda dünyada en çok para harcayan turistler kategorisinde de birinciler.

ekonomi6

Almanca düşünüldüğü kadar zor bir dil değildir. En önemlisi Almanca konuşulduğu gibi yazılır, yazıldığı gibi okunur. Harflerin oluşturduğu sesleri öğrendikten sonra yeni öğrenilen sözcükleri telaffuz etmekte veya yazmakta zorlanılmamaktadır.

ekonomi3

Almanca gibi Batı Cermen dilinden gelen İngilizce, dilbilgisi ve sözcüklerin benzerliğinden dolayı Almanca öğrenildikten sonra çok kolay öğrenilir; örneğin “Sie studiert Medizin in Berlin -> She studies medicine in Berlin.”

Kısaca Almanca ikinci bir yabancı dili öğrenmeyi de teşvik eder.

Avrupa komisyonunun 2006 yılında “Anadilinin dışında kaç yabancı dil biliyorsun” isimli araştırmasına göre Lüksemburg’da bir yabancı dili konuşanların sayısı % 99, iki yabancı dil konuşanların sayısı %92, üç yabancı dil konuşanların sayısı ise % 69’dur. Türkiye’de ise bu rakamlar şöyle: bir yabancı dil konuşanların sayısı % 33, iki yabancı dil konuşanların sayısı %5, üç yabancı dil konuşanların sayısı ise % 1’dir.

vwv233

Değerli ziyaretçilerimiz sizlerle Almancanın Artikel tablosunu da paylaşmak istiyorum. Çünkü bu tabloyu bilen Almancayı çözmüş demektir.

Almanca'da artikel tablosu, ismin halleri, Nominativ, Akkusativ, Dativ ve Genitiv

Almanca’da artikel tablosu, ismin halleri, Nominativ, Akkusativ, Dativ ve Genitiv

Siz değerli ziyaretçilerimiz için derlediğimiz bu bilgiye herhangi bir ortamdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Neden Almanca Öğrenmeliyim? Makaleyi indirmek için tıklayınız. 

Saygılarımla.

Yunus Kaytan

 

 

 Google +
Yorum Yap

Bizi Takip Edin
a a