05

Tem'18

Hartz IV – Arbeitslosengeld II – Issizlik Parasi

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

HARTZ IV

“Is arayanların temel geçimini” yeniden düzenleyen Hartz IV reform paketinin özünü, issizlik yardımı ile sosyal yardımı birlestiren “Issizlik Parası II” olusturuyor, issiz talanlar, simdiye dek oldugu gibi 12 ay issizlik Parası alacak. Bu evli olan kisiler için önceki net maasın yüzde 67’i kadardır. Digerleri için bu rakam yüzde 63’e düsüyor. 55 yasın üzerindeki issizler ise en fazla 18 aya kadar issizlik Parası alabilirler, issizlik Parası süresinin bitiminden sonra issizlere, issizlik yardımı yerine sosyal yardım miktarına denk gelen “issizlik Parası II” ödenecek.

Issizlik Parası II miktarı nasıl hesaplanır? Eski eyaletler (Berlin dahil) yalnız yasayanlar standart yardım miktarı olarak 311 Euro, evliler ise ayda 345 Euro alacak.

Yeni eyaletlerde bu ödeme yalnız yasayanlar için 311, evliler için 298 Euro. Eger çiftin 14 yasın altında çocukları var ise, aileye, her çocuk basına standart miktarın yüzde 60’ı ödenecek. Konutun büyüklügü makul ölçülerde ise, kira ve diger giderlerde yerel yönetimler tarafından karsılanacak. Örnegin yalnız yasayan için 45 ile 50 m! büyüklügündeki bir konut makul ölçülerde kabul ediliyor. Eger evde fazla kisi varsa, kisi basına 15 m! hesaplanır. Kira miktarı, yöredeki kira ortalamasına göre belirlenir.


Kendi evi olanların durumu

Kendi evi ya da dairesi olupta issizlik Parası II alanlar, temelde oturdukları konutu bosaltmak ya da satmak zorunda degiller. Fakat konut 130 m2’den büyük oldugunda durum degisiyor. Yetkililler, bu durumda gerekli gördüklerinde konutun satılmasını isteyebilir. Ancak konut, gerçek degerinin yüzde 90’ının altında satılamaz. Ayrıca sahip olunan konutun borçları tamamen ödenmedigi takdirde, sadece talan ana borç miktarı üstleniliyor. Yalnız kredi faizinden dogan borç ise dikkate alınmıyor.

 

Birikmis parası olanların durumu issizlik Parası ll’de sahip olunan birikimlere sınır getiriliyor. Buna göre, sadece belirli miktarda servete sahip olan kisiler Issizlik Parası ll’yi alabilir. Burada sınır her yas için 200 Euro’dur. Örnegin 45 yasında olan bir kisi en fazla (45×200) 9 bin Euro’ya sahip olabilir.


Bu sınırın üzerinde birikimi olan 45 yasındaki bir kisi, birikimlerini 9 bin Euro kalana kadar harcadıktan sonra issizlik Parası ll’yi almaya hak kazanır.


 

1 Ocak 1948’den önce doganlar için birikimdeki muafiyet sının, her yıl için 520 Euro olmak kaydıyla en fazla 33 bin 880 Euro’dur. Ayrıca çocuk basına da 4 bin 100 Euro muafiyet hakkı tanınıyor. Servetin hesaplanmasına, konut tasarruf hesabı (Bauspaıvertrag), cari ve tasarruf hesaplarındaki paranın yanı sıra hisse senetleri, emlak ve takılarda dahil ediliyor. Issizlik Parası II, esi çalısıp yüksek gelir elde edenlere de ödenmez. Issizlik Parası II ne zaman kesilir? issiz olan kisi kendisine bulunulan bir isi reddederse 3 ay için Issizlik Parası ll’den kesinti yapılır, issizin bu tavrını sürdürmesi durumunda daha agır kesintilere de basvurulun-abilir. Böyle kisilere dogrudan para vermek yerine gıda yardımı yapılır.

 

Yani kisi karneye baglanır. Kimler sosyal yardım alır?

Ocak 2005’ten itibaren sosyal yardım sadece çalısamayacak durumda olanlara verilir, issizlik Parası II ise çalısabilen kisileri en kısa sürede is piyasasına kazandırmaktır.

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

İkinci Yabancı Dil - Yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir