Dil Egitimi

yunuskaytan
Temmuz 5, 2018
 

Ögrencilere dil ögrenimi için 1 yil süre verilir. Bagli bulundugu Egitim Ataseligince ve Milli Egitim Bakanliginca uygun görülen özüre dayandigi takdirde bu süre 6 ay uzatilabilir. Ögrenim yapmak istedikleri ülkenin dili ve edebiyati ile ilgili bir bölümden mezun olanlar, o ülkedeki lisans üstü ögrenime dogrudan baslamak zorundadirlar. Ancak seviye tespit sinavina girmesi gerektigini belgelendirenlere sinava girme hakki taninir.

Almanya da ögrenim göreceklerin yeterli düzeyde Almanca bilmeleri ikinci kosuldur.Kimi üniversiteye basvuru için kimi Orta Düzey I (Mittelstufe I) isterken, kimisi Orta Düzey II (Mittelstufe II) istemektedir. Her eyalette ve üniversitede farkli uygulama oldugu için önceden üniversiteden bilgi alinmalidir.

Ögrencinin, basvurusunu yapmadan önce, en az 500 saatlik Almanca dil kursuna devam etmis olmasi gerekmektedir. "Zertifikat Deutsch als Fremdsprache" belgesi bu sarti karsilamaktadir.

Almanca dil kursu sarti, yurt icindeki üniversitelerde veya Goethe Enstitülerinde yerine getirilebilir. Almanya’daki üniversitelerin, Almanca dil kursu verme olanaklari cok azdir. Üniversitelerdeki bu kurslar, üniversite adaylarinin belli düzeyde Almanca bilgisine sahip olmalari durumunda yararli olmaktadir. Degisik özel kuruluslari tercih edilmelidir. 500 saatlik Almanca dil kursunu tamamladiktan sonra, üniversitelere basvuru yapilabilir. Ancak, üniversitelere kesin kayit yaptirmak icin, Almanca Yeterlilik Sinavini ("DSH" yani "Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang") vermis olmak gerekir. Bu sinavi iki giriste veremeyenler icin, Almanya’da yüksekögretim görme sansi ortadan kalkmaktadir.

Almanya’da Abitur(Mezunuyet sinavi) yapanlar, ana dili Almanca olanlar (Avusturya, Isvicre ve Lüksemburg’an gelen ögrenciler), "Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz Stufe II" diplomasina sahip olanlar, ya da; "Große" – "Kleine Deutsche Sprachdiplom" veya Goethe-Enstitüsünün "Zentrale Oberstufenprüfung" isimli dil sinavini basarmis olanlar, "Ökumenischen Studienwerks Bochum" "Internationalen Studienzentrums Heidelberg", bitirme belgesi olanlar, DSH sinavindan muaf tutulur. "Deutsch als Fremdsprache" sertifikasi yeterli sayilmamaktadir. DSH sinavi kazanildiktan sonra, Türkiye’de kazanilan ya da ona yakin bir bölüme kesin kayit yaptirma hakki elde edilir.

 

Almanyada yasayan ve ayni zamanda calisan insanlar icin dil ögrenmenin en iyi yolu Acikögretim sistemine dayali bir kurs takip etmektir…Almanyada da uluslararasi acik ögretim kurumlarina üye ve anadili Türkce üzerinden kurs veren bir acikögretim kurumu (Fernunterrichtschule) mevcuttur.
Bu Kurumun ismi Akademi Fono `dur.Hem Alman Egitim Dairesi(Stattliche Zentralstelle Für Fernunterricht) hemde Türk milli egitim bakanligi tarafindan taninan bu okulda dil ve meslek kurslarindan olusan yaklasik 27 farkli kurs görülebilmektedir ve kurslarin bitiminde Türk milli egitim bakanliginin yetkilileri tarafindan avrupanin farkli sehirlerinde yapilan diploma sinavlari sonucunda ögrenciler hem Türkiye`de hemde Almanya`da gecerli resmi Diploma almayi hak kazanabilmektedirler

 

Okulun internet adresini :

Akademi Fono Acik Ögretim Kurumu
www.akademifono.com

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bir Sınav Başlığı Girin
12 Haziran 2016
SİTEDE ARA
Son Yorumlar
  • yunuskaytan Goethe dökümanlarına ve youtube DW kanalını izleyebilirsin. ...
  • yunuskaytan Hasibe düzeltiyorum, ama yine de izlemek için HD olarak bu a...
  • Hasibe Video açılmıyor...
  • dfgrgsg biz böyle öğrenmedik...
  • yunuskaytan Merhaba sürekli pratik yaparak, partner bulman lazım yani Ta...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x