05

Tem'18

Cocuk Parasi (kindergeld) ve Cocuk Yardimi

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Çocuk Parası 2012 ile gelen degisiklikler

 
18 yaşını dolduran ve 25 yaşın altındaki bütün çocuklara bağlanacak çocuk parası için artık ailelerin gelir durumuna bakılmayacak. Böylece çocuk parası başvurusu ve vergi beyanı sırasında daha önce gerekli olan gelir belgelerinin hiçbirine gerek kalmayacak. Daha önce ailelerin, çocuklarının yılda 8004 Euro’dan fazla geliri olmadığını belgelemesi gerekiyordu

 

Çocuk Parası (kindergeld) ve Çocuk Yardımı

Çocuk Parası (kindergeld)

Ebeveynler, çocuk Almanya’da yaşıyorsa çocuklarının 18. doğum gününe kadar çocuk parası alma hakkını kullanabilirler. Çocuk meslek eğitimi aldığı ya da üniversitede okuduğu takdirde ise bu hak en fazla 25. doğum gününe bu sürec uzatılır.

Çocuk Parasının miktari

İlk iki çocuğun her biri için her ay 184 Euro, üçüncü çocuk için 190 Euro ve bundan sonraki her çocuk için 215 Euro ödeme yapilir. Çocuk parası için İş Bulma Ajansının (Agentur für Arbeit) Aile Sandığına başvuru yapmak gerekir. Ayrıca ailelere ücret ve gelir vergisinden çocuk indirimlerinden faydalanma imkanı verilir. Çocuk parası için başvuru formunu İş Bulma Ajansı’ndan, aynı zamanda www.arbeitsagentur.de adresinden temin edebilirsiniz.


Çocuk Yardımı desteğj

Alman devleti, aşağıdaki koşulları yerine getiren düşük gelirli aileleri ayrıca çocuk yardımıyla maddi katkıda bulunmaktadır:

  • Bekar çocukları 25 yaşın geçmiyorsa ve ebeveynleriyle aynı evde ikamet etmekte iseler.
  • Gelirleri ve varlıkları ebeveynlerin asgari geçimini güvenceye almakla birlikte çocukların geçimini karşılamıyorsa.
  • Sosyal yardım ya da işsizlik parası II alma haklarına sahip değillerse.

Çocuk yardımının tutarı, ebeveynlerin gelirine ve varlıklarına göre belirlenir ve çocuk başına aylık maksimum 140 Euro’dur. Çocuk yardımı için başvuru formunu İş Bulma Ajansı’ndan, aynı zamanda www.arbeitsagentur.de adresinden edinebilirsiniz.


Bölgenizde Alabileceğiniz Bilgilerİkamet ettiğiniz yerde buralardan daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

  • Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığından ve Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetlerden
  • Aile danışmanlığı merkezlerinden
  • İş bulma ajansından
 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

İkinci Yabancı Dil - Yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir