02

Tem'18

Almanya’da Okul Sistemi

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Almanyada çocuk doğduktan sonra hemen Nüfus Dairesine ve Vatandaşlık Dairesine bildiriliyor. Bu işlem aslında hastahanede gerçekleşmektedir. Burada işlemin tamamlanması için evlenme cüzdanınızı ve kimliğinizi hastahaneye vermeniz gerekir.

 

Aile – Çocuk -Eğitim

 

Yabancılar yasasına göre yeni doğan çocuklar içinde oturma izni alınmalıdır. Eğer anne ve ya babadan birisinin oturma hakkı varsa çocuk otomatikman bu izni alır. 1997 yılından bu yana Türkiye’den gelen çocuklar da vize almak zorundalar. 

 

 

 

Anaokulları:  Çocuk kreşleri "Kindertagesstätte", Çocuk Yuvaları "Kindergarten" ve okul çağındaki çocukların gittiği yuvalar "Hort" çocuğun doğumdan kısa süre sonradan başlayıp 13 yaşına kadar aile ve  okulun yanısıra çocuğun gelişimine katkıda bulunulan kurumlardır. Bunlar Gençlik Dairesi’nin denetimindedirler. Özel eğitime ihtiyaç duyulan çocuklar için "Sonderkindergarten" vardır, ayrıca özürlü çocuklar  "integrative Kindergärten"larda  normal çocuklarla birlikte eğitilirler. Tüm bu kuruluşların dışında ailelerin kendilerinin kurduğu girişimler sonucu da çocuk eğitim yuvaları vardır "Elterninitiativen". Bunlardan sonuncusu hariç hepsinin aidatları aynıdır. Prensip olarak çocuğunuzu en yakınınızdaki anaokuluna kayıt ettirebilirsiniz. Ancak çeşitlilikleri   bakımından ve tercihler bakımından bu kuralda istisnalar çok fazladır. İçinde bulunulan yılın 1 Ağustos günü itibarıyla üç yaşını dolduran bir çocuk yuvaya alınmalıdır. Eğer çocuğunuz buna rağmen yuvaya alınmıyorsa bu karara itiraz edebilirsiniz.

 

 

 
 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

Almanya’da Okul Sistemi

Çocuğun okul çağı yasalarla belirlenmiştir ve bir önceki bölümde, yani yuvalara gönderip göndermeme kararında olduğu gibi aile serbest eğildir. Okul söz konusu olduğunda durum tamamen farklıdır.

 

Almanya’da okul sistemi şeması