05

Tem'18

Almanyada Evlilik Yasası

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Almanya, Türkiye den evlenip gelecek olanlar için cikan yasa Türkiyeden evlenip geleceklere oldukca fazla zorluklar çıkardı.
 

Yeni yasaya göre; Almanya’ya evlenip de gelmek isteyenler veya Almanya’da evlenecek olanların almancayı öğrenmiş olmaları gerekmekte. Yani Türkiye’den gelmeden önce yeterince almanca öğrenilmeli. Bu yasa sadece Almanya’ya Türkiye’den gelecek olanlar için geçerli. Biraz adaletsizlik var gibi gözükse de işin aslına bakılırsa Alman hükümeti bu konuda haklı. Yoksa dizginlenemiyor Türkiye’den gelenler. Almanya’da yıllarca yaşadığı halde henüz almanca konuşamayan insanlar var. Ve bunlar bir şekilde burda yaşıyorlar. Ülkeye tamamen yük. Hiç bir getirileri yok. Ama insani noktadan bakınca böyle bir yasa çok da etik durmuyor yine de.
 

1) Almanya`da evlilik ve aile birleşimi


Bu bölümdeki bilgiler Almanya’da evlilik ve aile birleşimi alma konularının yasal çerçevesiyle ilgilidir. Geçerli olan kurallar çok ayrıntılıdır ve bu ayrıntıların içinde de bir dizi istisnalar vardır. Bundan dolayı bu bölümdeki bilgiler kapsamlı ve hukuki açıdan geçerli bilgi olarak ele alınmamalıdır. Evlilik ayrıntıları üzerine yerel yabancılar görevlisi dairesinden veya ilgili bir danışma merkezinden veya yabancılar hukuku üzerine deneyimli bir avukattan gerekli bilgiler alınabilir.

 

Dikkat: Evlilik durumunda süreleri hesaplarken Almanya da EVLİ ve BERABER yaşanan süre geçerlidir. Örneğin evliliğin bir senesi Türkiye de geçmiş, bir senesi Almanya da. "Oturma izni hakları" açısından BİR sene evlilik beraberliği yaşamış gözükürsünüz.


2) İkamet yasası (Aufenthaltsgesetz)

Türk Vatandaşları Almanya’ya gelişte ve kalma durumunda İkamet Yasası’na tabidirler. Bu İkamet Yasası 2 çeşit oturma izini öngörür. Oturma izni (Aufenthaltserlaubnis) ve yerleşme izni (Niederlassungserlaubnis). Vize de bir çeşit oturma iznidir. Temel fark vizenin yurt dışında ve bir Alman yurtdışı temsilciliği tarafından verilmiş olmasıdır.

İnternet’te bilgi alınırken dikkat edilmesi gereken nokta, Almanya da yabancılar yasasının 01.01.2005 tarihinden itibaren değişmiş olmasıdır. Buna dikkat edin.

 

3) Oturma izni (oturum)

 

Oturma izni Almanya da süreli olarak olarak verilir. Almanya ya evlenerek ve aile birleşimi amacı ile gelenlere, bu süreli izin verilir. Süreli verilen bu oturum izini, çoğu durumda süresiz oturmanın temelini oluşturur. Oturma izni alındıktan belli bir süre sonra ve bazı şartlar yerine getirildiği takdirde yerleşme izni alma hakkı doğar. Almanya ya aile birleşimi için gelenlerin en çok sorduğu soru, bu hakkın (Evliliğe bağımsız oturum izni) ne zaman doğduğudur.

 

a) Türk Alman evliliği

– Almanya ya gelişte ve süreli oturum almakta kolaylık (§ 28 AufenthG)

Alman vatandaşı ile evlilik durumunda şartlar daha uygundur. Alman eşin yanına geline bilinmesi kalacak yere (evin büyüklüğü) ve Alman eşin geçinme gücüne bağlı değildir (Dikkat: Burada yabancılar dairesinin takdir hakkı vardır.Yani Alman eşin geliri yok ise, bazı durumlarda vize konusunda zorluk yaşanmaktadır).

Ayrıca ‘Yerleşim izini’ daha kısa bir süre sonra (3 sene) elde edilene bilinir.

 

– Evliliğe bağımsız oturum izni

Evliliğe bağımsız oturum izni § 31 AufenthG (Madde 31 İkamet yasası) göre:

Evlilik 2 sene sürdükten sonra (Almanya da evli olarak yaşanan süre geçerlidir. Evliliğin Almanya dışında yaşanan süresi sayılmaz)

yada mağdur durumlarda § 31 Abs.2 AufenthG (Madde 31 Fıkra 2 İkamet yasası)

iki sene dolmadan (örneğin Alman eşin ölümü) verilir.
 

Bu evliliğe bağımsız oturum izni senelik uzatılır. Adı üstünde olduğu gibi bu oturum hakkı artık evliliğe bağlı değildir. (Bağımsız oturum izni. Niederlassungserlaubnis ‘Yerleşim İzni’ ile karıştırmayın!)

 

"Yerleşim izni" (Niederlassungserlaubnis)

Bu evliliğe bağımsız oturum izni bir sene uzatıldıktan sonra (yani toplam 3 sene – ikisi evlilik bağlı, biri bağımsız) Madde 28 Fıkra 2 İkamet Yasası gereğince ‘Yerleşim izini(Niederlassungserlaubnis) için müracaat edebilirsiniz.

 

b)Türk/Türk evliliği (§ 29 AufenthG)

– Almanya ya geliş ve süreli oturum hakkı

Almanya da yaşayan Türk vatandaşı ile evlenmek durumunda, diğer Türk vatandaşın Almanya da oturum hakkı kazanması daha değişik maddelere dayanır.

Almanya da yaşayan Türk vatandaşın eşini Almanya ya getirebilmesi için şu şartları yerine getirmesi gerekir:

5 senedir oturma iznine sahip olması veya ‘Yerleşim iznine’ sahip olması

Yeterli gelir sahibi (yardımsız geçinebilme gücü) ve yeterli kalma yerinin (ev) bulunması

Bu şartları yerine getiren eş, eşini aile birleşimi için Almanya ya getirebilir. Kendisinin çalışma izini varsa, eşine de izin verilir.

 

Almanya ya gelen eşin oturum alması

 

– Evliliğe bağımsız oturum izni

Evliliğe bağımsız oturum izni § 31 AufenthG (Madde 31 İkamet yasası) göre:

Evlilik 2 sene sürdükten sonra (Almanya da evli olarak yaşanan süre geçerlidir. Evliliğin Almanya dışında yaşanan süresi sayılmaz)

yada mağdur durumlarda 31 Abs.2 AufenthG Madde 31 Fıkra 2 İkamet yasası

iki sene dolmadan, örneğin Alman eşin ölümü) bağımsız süreli oturum izni verilir.

 

"Yerleşim izni" (Niederlassungserlaubnis)

Bu evliliğe bağımsız oturum izni senelik uzatılır. Adı üstünde olduğu gibi bu oturum hakkı artık evliliğe bağlı değildir. Türk vatandaşı ile evli olanın "Yerleşim izni" (Niederlassungserlaubnis) alabilmesi için § 9 AufenthG (Madde 9 İkamet yasası) na göre bu maddedeki şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar kısaca şunlardır:

  • 5 sene oturum sahibi olması

  • geçimini sağlayabilmesi

  • 60 ay sigorta primi ödemesi

  • son 3 senede 180 günü geçen cezaya çarptırılmaması

  • Almanca bilmesi

  • yeterli şekilde oturacak yere sahip olması

  • Almanya`nın temel ilkeleri hakkında temel bilgi sahibi olması

Bu şartlar yerine getirildiği taktirde Madde 9 Fıkra 2 İkamet Yasası gereğince ‘Yerleşim izini‘ için müracaat edebilirsiniz.

Kaynak hukuk24.de

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

İkinci Yabancı Dil - Yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir