05

Tem'18

Almanyada Egitim Bölüm 1

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Almanyada Eğitim

Kültür, sanat ve tarih birikimiyle Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri olan Almanya, 82 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık ülkesidir. Kuzeyde Danimarka, batıda Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Fransa, güneyde İsviçre, Avusturya, doğuda Çek Cumhuriyeti ve Polonya olmak üzere dokuz ülke ile komşu olan Almanya, bu merkezi konumuyla doğu ile batı arasında olduğu gibi, İskandinavya ve Akdeniz arasında da bir köprüdür.

Dünya üzerinde 100 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan Almanca, Hint-Avrupa büyük dil grubu içinde Germen dilleri ailesine ait olup, Danimarka, Norveç, İsveç, Flemenk, Flaman ve İngiliz dilleriyle de akrabadır. Türkiye ve Almanya arasında yıllardır varolan kuvvetli sosyal ve ekonomik ilişkiler, Almanca’yı ülkemizde önemli bir yabancı dil haline getirmiştir.

 

10 adımda Almanyada Almanca

1. Ön Görüşme; Öğrenci ile detaylı bir ön görüşme yapılarak kişisel gereksinimleri ve öncelikleri belirlenirken, Almanya vizesi almak için herhangi bir engelinin olup olmadığı sorgulanır.

 

2. Araştırma ve Değerlendirme; Öğrencinin bütçesine ve gereksinimlerine uygun olduğu düşünülen okulların katalogları incelenir, internet siteleri ziyaret edilir, CD’leri izlenirken okul ve konaklama ücretleri, yaşam giderleri, uçak bileti, sağlık sigortası, vize ücretleri gibi masraflar da hesaplanır ve bir maliyet tablosu oluşturulur. Almanya’da eğitim için planlanan tarihlerde indirimde veya özel promosyonda olan okullar konusunda bilgi verilir. Danışmanlık hizmetlerimizin ücretsiz olduğu ve okulların liste fiyatı dışında herhangi bir ücret talep edilmeyeceği hatırlatılır.

 

3. Karar ve Kayıt; Almanya’da eğitim alacağı okula karar veren öğrenci kimlik ve iletişim detayları hakkında soruların yer aldığı ayrıca, Almanca dil seviyesi, gideceği okul, seçtiği program ve tercih ettiği konaklama bilgilerini içeren bir kayıt formu doldurur ve kesin kayıt sırasında okul ücretinden düşülmek üzere bir depozito öder. İdealist, kaydı alınan öğrencinin vize başvurusunda kullanılacak kayıt kabul belgesini ve proforma faturasını 3 iş günü içinde okuldan getirtir.

 

4. Uçak Bileti Rezervasyonu; Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından isteyen öğrenciler için en uygun tarihli ve en ekonomik fiyatlı Almanya uçak biletini öğrenci adına ayırtan İdealist, bu hizmet karşılığında uçak bilet fiyatı dışında ekstra bir ücret talep etmez.

 

5. Pasaport ve Vize İşlemleri; İlk kez pasaport alacak öğrencilere pasaport çeşitleri, süreleri ve maliyetleri hakkında detaylı bilgi verilerek en kısa sürede pasaportun çıkartılması önerilir. Almanya Öğrenci Vizesi için gerekli belgelerin listesi öğrenciye verilir ve bu belgelerin tamamlanıp İdealist’e teslim edilmesi istenir. Almanya Vize Başvuru Formları danışmanlarımız yardımıyla özenle doldurulur. Konsolosluktan öğrenci adına randevu alınır ve öğrenci vize görüşmesine detaylı bir şekilde hazırlanarak kendilerine sorulabilecek muhtemel sorular hakkında bilgi verilir.

 

6. Uçak Biletinin Satın Alınması; Vize işlemleri olumlu sonuçlanan öğrenci uçak biletini satın alır.

 

7. Okul ve Konaklama Ücretinin Yatırılması; Kayıt sırasında ödenen depozito okul ücretinden düşülerek kalan miktar öğrenci tarafından İdealist’e yatırılır veya direkt olarak okulun hesabına havale edilerek banka dekontunun bir kopyası İdealist’e teslim edilir. İdealist kanalıyla Almanya’ye yapılan ödemeler için havale ücreti alınmaz.

 

8. Gidiş Öncesi Bilgilendirme; Öğrenci, Almanya’nın iklim, kültür, beslenme alışkanlıkları, yaşam standartları ile ilgili olarak bilgilendirilir. İlk kez yurtdışına çıkacak öğrencilere gidiş ve varıştaki havaalanı prosedürleri hakkında bilgi verilir. İhtiyaç duyuluyorsa öğrenci için havaalanında karşılama servisi organize edilir. Karşılama servisi istemeyen öğrencilere havaalanından konaklayacakları yere nasıl ulaşacakları anlatılır.

 

9. İletişim; Almanya’da eğitime başladığı hafta içinde öğrenci ile iletişim kurularak her şeyin planlandığı gibi gidip gitmediği sorulur.

 

10. Varış Sonrası Destek; Okul, konaklama veya başka bir konuyla ilgili yaşanabilecek bir sorunda öğrenciler İdealist’e iş telefonu, cep telefonu, e-mail veya msn kanalıyla ulaşarak 7 gün / 24 saat yardım alırlar.

 

Konaklama Seçenekleri

Almanya’daki okullar, öğrencinin kişisel tercih ve ihtiyaçlarına uygun çeşitli konaklama seçenekleri sunarlar:

 

Aile Yanı
Ana dili Almanca olan bir aile yanında konaklama, Almanca eğitimin devamı niteliğini taşırken, öğrencinin sosyal hayatta yabancı dil pratiği yapabilmesine olanak sağlar. Alman kültürü ve yaşam tarzını tanıtmaya yardımcı olan aileler, okullar tarafından özenle seçilmekte ve gerekli standartlara uygunluğu periyodik olarak denetlenmektedir. Aile yanında konaklama, öğrencinin tercihine göre tek veya iki kişilik odalarda, tam veya yarım pansiyon şeklinde olabilir. Konaklanan aileyle herhangi bir sorun yaşanması durumunda öğrenci yeni bir ailenin yanına yerleştirilir.

 

Öğrenci Yurdu
Okulların bazıları, kendi bünyelerinde öğrenci yurtlarına da sahiptir. Yurt konaklaması özellikle arkadaşlık paylaşımları açısından idealdir. Birçok öğrenci yurdu, konforlu odalarının yanısıra, çalışma ve dinlenme odaları, telefon, televizyon, kütüphane, bilgisayar odaları ve spor salonlarına da sahiptir. Öğrenci yurtlarında genellikle yemek verilmez ancak bazı yurtların öğrenci kullanımına açık tam teçhizatlı mutfakları bulunur.

 

Kiralık Daire
Uzun süre yurtdışında eğitim görecek öğrencilerin tercih edebileceği bir konaklama seçeneğidir. Aynı dairenin birkaç kişi tarafından paylaşılması konaklama maliyetlerini düşürebilir. Daireler mobilyalı ve tüm elektrikli ev aletlerine sahiptir.

 

Otel
Özellikle kısa süreli eğitim programlarına katılan öğrencilerin tercih edebileceği, konforlu ancak en yüksek maliyetli konaklama seçeneğidir.

 

Genel Almanca Programları

Yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilecek bu programların temel amacı; katılımcının, Almanca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar, haftada 20, 25 veya 30 saat ders programından oluşan bu programların süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 48 hafta arasında değişir.

Ders programı genellikle sabah 9’da başlayıp öğleden sonraya kadar devam eder. Öğrenciler boş zamanlarında okulların bilgisayar salonlarından, kütüphanelerinden ve sosyal imkanlarından yararlanırlar. Haftasonları çevre şehirlere geziler düzenlenir ve dileyen öğrenciler küçük bir ekstra ücret karşılığında bu gezilere katılabilirler.

Sınıflardaki ortalama öğrenci sayısının 12 olduğu Genel Almanca Programları’na katılabilmek için en az 16 yaşında olmak gerekir. Yaşla ilgili bir üst sınır yoktur. Öğrencinin dil seviyesine uygun bir sınıfa yerleştirilebilmesi için okulun ilk günü seviye tespit sınavı yapılır.

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

İkinci Yabancı Dil - Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
Bizi Takip Edin
a a