02

Tem'18

Almanyada Bulunan Esle Vize Hakki

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Almanya’da bulunan esle aile birlesimi için vize hk. Bilgi Mayıs 2008 Vize seklinde oturma müsaadesinin alınabilmesi için yetkili yurtdısı temsilciliğine sahsen müracaat edilmesi gerekmektedir.

 

Ikamet etmekte olduğunuz yer hangi konsolosluğun görev alanına giriyorsa, o konsolosluk yetkilidir.

 

Bunun için verilecek randevu tarihi (0212) 340 49 00 numaralı telefondan ulasabileceğiniz IKS Sirketi aracılığıyla tesbit edilecektir.

 

Basvuru formları Büyükelçilikte verilmekte olup, müracaatçılar tarafından Büyükelçiliğin www.ankara.diplo.de internet adresinden de indirilebilir. Asağıdaki belgelerin hem asıllarının hem fotokopilerinin ibraz edilmesi gereklidir:

 

 

– En az bir yıl geçerli T.C. Pasaportu

 

 

– 3 adet biyometrik özelliklere uygun vesikalık resim (6 aydan eski ve bilgisayar baskısı olmamalı)

 

– Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B, Nüfus Müdürlüğünden). Alman vatandaslığına geçmis olan esin bilgilerini de içermelidir.

 

 

– Tam Tekmil Vukuatlı nüfus kayıt örneği (her ikisi için) (Alman esin daha önce Türk uyruklu olması durumu için de geçerli).

 

 

Nüfus kayıt örneğinde özellikle „Düsünceler“ bölümünün tam doldurulmus olduğuna ve bütün nüfus olaylarının (ör.: önceki evlilikler, bosanmalar, çocuklar, anne-baba, vatandaslık hususları) yazılı olduğuna dikkat ediniz.

 

 

– daha önceki bütün evliliklere dair kesinlesme serhi ile birlikte gerekçeli bosanma ilamı ve Almanca’ya tercümesi

 

– 17 yasında evlilik yapanlarda anne babanın yazılı muvafakatı – 16 yasında evlilik yapanlarda evlenebileceğine dair mahkeme kararı Almanca tercümesiyle birlikte – Almanya`da yasayan esine ait oturma müsaadesinin fotokopisi, esin Alman olması halinde pasaportunun veya kimlik belgesinin fotokopisi

 

– Basit düzeyde Almanca bilgisine sahip olunduğuna dair kanıt. Goethe Enstitüsü`nün (Alman Kültür Merkezi) “Start 1” (Temel Almanca) sertfikası ile kanıtlanmalı. “Esle Aile Birlesiminde Basit Almanca Bilgisinin Kanıtı” baslıklı bilgi notunda bu konuyla ilgili diğer ayrıntıları bulabilirsiniz. Gerek duyulması halinde, baska belgelerin de istenebileceğini lütfen gözönünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmis olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir.

 

Büyükelçilik, asağıda belirtilen vize ücretleri dısında vize bölümünün bütün resmi islemlerinin ücretsiz olduğunu, basvuru formlarının ücretsiz olarak verildiğini belirtir. Vize ücreti asağıdaki gibidir: Alman uyruklu es ile aile birlesimi: ücretsiz Yabancı uyruklu es ile aile birlesimi: 60,

 

– E Vize ücretleri yalnızca AVRO olarak alınmaktadır. Yalnızca doldurulmus ve gerekli olan belgelerle sunulan basvurular kabul edilmektedir. Eksik basvuruların isleme alınması mümkün değildir ve bu durumda IKS kanalıyla ücret karsılığında tekrar randevu talebinde bulunulması gerekecektir.

 

 

 

Ayrıca pasaportunuzun ikamet adresinize gönderilmesi de mümkündür. Bunun için vize basvurusunda bulunmadan önce vize bölümü bahçesinde yeri bulunan UPS-Kargo sirketinden bir zarf almanız gerekmektedir (zarf bedeli genellikle 10,- YTL olup, uzak yerler için 15,- YTL`dir). Önemli!

Daha ayrıntılı bilgi için Büyükelçiliğin asağıdaki internet adresinden yararlanabilirsiniz: www.ankara.diplo.de

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments