05

Tem'18

Almanyada alisveris yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ve onemli bilgiler

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Tüketicinin ve Alışverişin Korunması

Alışveriş

Gıda maddelerini ve günlük gereksinimlerle ilgili diğer ürünleri, gıda maddesi satan marketlerden, alışveriş merkezlerinden ya da sektörel mağazalardan satın alabilirsiniz. Ama: Aynı mallar farklı mağazalarda sıkça farklı rakamlara satılır. Çok uygun fiyatlar – özel kampanyalar – çoğunlukla kısa bir zaman geçerlidir. Bu nedenle ayrıntılı bilgi edinmenin yanı sıra kaliteyi ve fiyatları karşılaştırmak herzaman yararlidir.

Büyük satın alma işlemlerinde ürünlerle ilgili test raporlarını okumak yararli olabilir. Bir seçeneğin gerçekte ne kadar iyi olduğunu bulmanın birçok yolu vardır. Özellikle Stiftung Warentest (Ürün Testi Vakfı) ve eyaletlerin tüketiciyi koruma merkezleri basın bildirilerinde, sektör dergilerinde ya da internetteki yayınlarda bilgiler icermekte  ve ürün değerlendirmeleri yapmaktadır.


Mağazaların Çalışma Zamanlari

Mağazalar Almanya’nın her yerinde farkli saatlede acilir, çalışma saatleri eyaletlere göre degiskenlik gösterir. Genelde mağazalar Pazartesi gününden Cumartesi gününe kadar 9 ile 20 saatleri arasında, bazı eyaletlerde ise daha uzun zaman diliminde açıktır.


Alışverişlerin ödemelerinin yapilmasi

 


Almanya’nın her yerinde nakit parayla ödeme gerceklestirebilirsiniz. Nakit para kullanmadan ödeme yapma olanağı da yine neredeyse sinirsiz olarak gerceklestirilebilinir. Bunun için, size ödemelerinizi yaparken kullanacağınız bir EC kartı (bankamatik kartı) ya da bir kredi kartı veren bir bankada ya da tasarruf sandığında (Sparkasse) bir hesabına sahip olmalisiniz. Ödenen miktar daha sonra otomatik olarak hesabınızdan çekilir.


Önemli bilgi

Şans oyunlarında dikkat: Adresinizi girmeniz istendiğinde her zaman dikkat ediniz. Şans oyunlarında cogunlukla adresler alınır. Daha sonra söz konusu müşterilere posta, e-posta ya da telefonla reklamlar yollanir. Müşteri ve bonus kartları da istenmeyen reklamlar için adres toplamak amacıyla yapabilir.


İnternet üzerinden  Alışveriş

Bugün birçok ürünü internetten satin almak mümkündür. Ancak internette sunulan olanaklarin bazıları ciddiyet tasiyamabiliyor. Bu nedenle genellikle internetten alışveriş yaparken ve internetteki açık artırmalarda dikkatli olmanız gerekir. Ancak ürün ve fatura elinize ulaştığında ödemeyi gerceklestirmeniz gerektiğinde güvenli olarak internetten alışveriş yapabilirsiniz. Paranın direkt banka hesabınızdan tahsil edildiği borç kaydı işlemi de yine güvenlidir. Bunun için önce sizden onay alinmasi gerekir. Bu işlemin avantajı, paranın hesabınızdan tahsil edildikten sonraki altı hafta içerisinde banka tarafından geri alınmasını sağlayabilmenizdir.


Yararli Bilgi

İnternetteki bir dolandırıcılığa ugradiysaniz , en kısa zamanda polise şikayette bulunmanız ve internet sitesinin işletmecisini bilgilendirmeniz gerekir.


Teminat ve Garanti

Her satıcının, malında bir sorun olmadığını güvenceye alması gerekir. Müşteri, iki yıl içerisinde satış sırasında var olan kusur ya da hata tespit ederse, kanunen teminat hakkına sahiptir. Bu kural indirimli ürünler ve özel kampanyalar için de söz konusudur. Elbette bir ürün kullanımdan dolayı hasar gördügünde böyle bir hakkınız yoktur. Alımdan sonraki ilk altı aylik süre boyunca bir kusur ortaya çıkarsa, satıcının, malı size hatasız ya da kusursuz olarak sattığını kanıtlamak durumundadir. 6 aydan uzun bir zaman geçtiyse, müşteri olarak sizin, malın baştan itibaren hatalı olduğunu kanıtlamanız gerekir.

 

Önemli Açıklama

Garanti ve teminat farkli seylerdir. Bir üreticinin ürününün belli özelliklere sahip olduğuna ve belli bir zaman boyunca çalışacağına sagladigi güvence garanti olarak tanımlanır. Her garanti isteğe üzerine baglidir. Hiçbir üretici malı için garanti vermek mecburiyetinde  değildir.

 

Ürün degistirilmesi

Değiştirme işlemi her zaman gönüllülük ilkesinedayanır. Hiçbir mağaza satın alınan malı, eğer herhangi bir eksikligi yoksa değiştirmek zorunda değildir.

 

Faydali bilgiler;

 


Bir ürünü bir kusur sebebiyle iade etmek ya da değiştirmek isterseniz, bunun için orijinal ambalaja gereksinim yoktur. Hiç kimse sizden kartonları ya da plastik folyoları saklamanizi etmenizi isteyemez. Bunun için satin alma fişinin de olması şart değildir. Gerçi fiş bir ürünün nereden alındığını ispat etmesini kolaylaştırır. Ama hesap dekontları ya da bir tanik ifadesi de ispat olarak geçerlidir.

 

Kapıda Satışlar

Bir sözleşme hizli imzalanabilir – bazen fazla hizli imzalanır, özellikle kapı eşiğinde, internette ya da telefonda. Bu nedenle sözleşmelerde yasal olarak cayma hakkınız vardır. Bu, sözleşmeden geri çekilebileceğiniz ve böylece sözleşmenin geçersiz olacağı anlamına gelir. Vazgecmek  için bir gerekçe göstermeniz gerekmez. Buna rağmen problemler çıkması durumunda bir tüketiciyi konuma merkezine başvurabilirsiniz.


Dikkat edilmesi gerekilen Noktalar

Bu noktalar aşağıdakiler için geçerlidir:

  • İş yerinde, özel konutunuzda, telefonda ya ulaşım araçlarında gerceklestirilen anlaşmalar
  • İnternette gerceklestirilen (satış) sözleşmeleri
  • Katalogdan yapilan siparişler
  • Mektup, faks ya da e-posta yoluyla gerceklestirilen anlaşmalar
  • Satış gezilerinde (sıkça kahve gezileri denir) ya da açık hava etkinliklerinde gerceklestirilen anlaşmalar.

Faydali Bilgiler

ilke olarak: Gerçekten anlamadığınız hiçbir anlamaslayi ve pakti imzalamayın. Satın almadan önce, nasıl itiraz edebileceğinizi ve hangi istisnaların geçerli olduğu hakkinda bilgi edinin (örneğin sigorta sözleşmelerinde, otel rezervasyonlarında ve taksi yolculuklarında). Çoğunlukla yazılı olarak itiraz etmek için sadece iki haftanız vardır. Bu nedenle bir sözleşmeden geri çekilmek arzusundaysaniz çok fazla beklemeyin.

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

İkinci Yabancı Dil - Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
Bizi Takip Edin
a a