Almanya

yunuskaytan
Temmuz 5, 2018
 

Avrupa’nın ortasında yer alan Almanya Federal Cumhuriyeti, kuzeyde Danimarka, batıda Hollanda, Belçika, Lüksembourg ve Fransa, güneyde İsveç ve Avusturya, doğuda da Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi dokuz ülke ile komşudur. Almanya’nın çeşitli ülkeler arasındaki bu merkezi konumu, özellikle 3 Ekim 1990’da Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesiyle daha belirgin bir biçim almıştır. Almanya, Doğu ile Batı arasında olduğu gibi, İskandinavya ile Akdeniz bölgesi arasında da eskiden olduğundan çok daha fazla bir geçiş noktası durumuna gelmiştir. Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan Almanya, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine bir köprü oluşturmaktadır. Almanya’nın yüzölçümü 357.000 km2 dir. Almanya’nın nüfusu yaklaşık 82 milyondur. Almanya, Avrupa’nın Rusya federasyonundan sonra en kalabalık nüfusa sahip ülkesidir. Almanya’da yaklaşık 2 milyon civarında Türk nüfus bulunmaktadır. Türkler Almanya’nın farklı bölgelerine yayılmışlardır. En çok nüfusa sahip oldukları yer ise 500,000 kişi ile Berlin ve çevresidir.

 


YÜZÖLÇÜMÜ (km²) 356.978
BAŞKENTİ Berlin
DİNİ Hıristiyan
Protestan : % 37,5
Katolik : % 35,1
Müslüman : % 3,1
Diğerleri: :% 24,3
DİLİ :Almanca
YÖNETİM BİÇİMİ: Cumhuriyet
DEVLET BAŞKANI: Federal Cumhurbaşkanı


BAŞBAKANI Şansölye
PARA BİRİMİ Euro (1 Ocak 2002 tarihinden itibaren tek para birimi olarak kullanılmaya başlanmıştır).
ULUSLARARASI TELEFON KODU (49)
TÜRKİYE İLE SAAT FARKI -1
NÜFUS (Bin kişi-2000) 82,012,000


Kadın 42,057,000
Erkek 39,955,000
Yabancı Nüfus (7,492,000)
ÇALIŞAN NÜFUS 39,280,000
YILLIK NÜFUS ARTIŞ HIZI (%) 0.23
NÜFUS YOĞUNLUĞU (km²/kişi) 230
İŞSİZLİK ORANI – GENEL (%) 11.4


Batı Almanya 9.8
Doğu Almanya 18.1


Büyültmek icin Harita üzerine Tiklayiniz.


Coğrafi Özellikler


Dağlar :Zugspitze (Kuzey kireçtaşı Alpleri) 2962 mt
Feldberg (Kara orman) 1493 mt
Büyük Arber Bavyera ormanı) 1456 mt
Fichtelberg ( Erzgebirge) 1215 mt


Nehirler :Ren 865 km
Elbe 700 km
Tuna 686 km
Main 524 km
Wasser 440 km
Spree 382 km


Doğa :Almanya’nın doğası, çok çeşitli ve çekici bir görünüm sergiler. Alçak ve yüksek sıra dağlar, platolar, taraçalar, tepeler, dağlar, göller ve göz alabildiğine uzanan geniş ovalara sahip bir ülkedir.
Almanya coğrafi bakımından kuzeyden güneye 5 büyük bölgeye ayrılır:


1 Kuzey Almanya ovası,
2 Orta Almanya yükseltileri,
3 Güneybatı Almanya dağlık bölgesi,
4 Güney Almanya Ön Alpleri
5 Bavyera Alpleri.


İklim :Almanya, iklim açısından, doğunun kara iklimi ile Atlas Okyanusu arasında esen ılımlı serin batı rüzgarlarının etkisi altındadır.Yağış her mevsimde vardır. Kışın ortalama sıcaklık, alçak bölgelerde 1,5 derece ile dağlarda -6 derece arasında değişir. Yaz mevsiminin ortalama sıcaklığı ise, alçak bölgelerde 18 derece, daha güneyde ise 20 derece dolaylarındadır.


Nüfus :Almanya’da (7,3 milyonu yabancı olmak üzere) 82 milyon nüfusa sahiptir. Kilometrekareye düzen insan sayısı 229’dur. Bu rakam ile Almanya Avrupa’nın en yoğun yerleşimli ülkelerinden biridir.


Dil :Almanca, Hint Avrupa büyük dil grubu içinde Germen dilleri arasına dahil olup Danimarka, Norveç, İsveç, Flemenk, Flaman ve İngiliz dilleriyle akrabadır. Yüksek Almanca’nın gelişmesi Martin Luther’in İncil çevirisine dayanır. Almanca lehçe bakımından çok zengindir. Almanların nereli olduğu çoğu zaman lehçe ve şivesine bakılarak anlaşılabilir. Almanca 100 milyondan fazla insanın anadilidir. Bütün dünyada yayınlanan hemen hemen her on kitaptan biri Almancadır. Diğer dillerden çeviride Almanca sayısı, İngilizce ve Fransızca’dan sonra üçüncü sıradadır. Almanca’ya çeviri sayısı ile Almanca dili ilk sırada gelmektedir. Almanca dili uluslararası bir dil olarak eski önemini yitirmesine rağmen hala Avrupa’nın en önemli dillerinden birisi durumundadır. Almanya dışında Avusturya ve İsviçre’nin bazı bölgelerinde Almanca resmi dildir. Türkiye’nin Almanya ile özel ilişkileri nedeniyle Almanca her zaman için Türkiye’de geçerli bir yabancı dil olarak kabul edilmektedir. Özellikle turizm, ticaret ve bilim dili olarak Almanca ülkemiz için önem taşımaktadır.


ALMANYA’NIN TURİSTİK GÜZELLİKLERİ

Almanya görülmeye değer kentleri ve doğal güzellikleriyle çok turist çeken bir ülkedir. Geçmişten gelen kültürel yapısı ve günümüzün modern yaşam kesitlerini bir arada bulunduran Almanya nüfusunun yarıdan fazlası kendi ülkesinde tatilini geçirir ve ortalama her yıl 12 milyon yabancı turist ağırlar.
Almanya’nın yüzyıllardan beri süregelen federatif yapısı ve eyaletlerinin birbirinden bağımsız hareket etmesiyle birçok farklı kültür merkeze, farklı başkentlere sahip olmuştur. Bunun sonucunda nerdeyse her merkezinde kendine özgü kültürel ve toplumsal bir yaşam şekli oluşmuştur. Bugün hala ülkenin her yerinde göze çarpan müzeler, yapılar, saraylar, kitaplıklar, sanat koleksiyonları, bahçeler ve tiyatrolar bu yaşamın kanıtları gibidirler.
İki Almanya’nın 1990 yılında tekrar birleşmesiyle Dresden, Waima ve Eisennach gibi kültür merkezlerinin çok daha ön plana çıkmasını sağlamış ve bu merkezlerin Almanya’ya daha çok turist çekmesine neden olmuştur.
Almanya’nın muhteşem doğal yapısı görülmeye değer güzellikler sunmaktadır. Kuzey Deniz ve Baltık Denizi kıyıları ve adaları. Macklenburg ve Holstein da sıralanan göller ve platolar hoş gezinti alanlarıdır. Uzun yürüyüşü sevenlere Mittelgebirge ve Alpler tavsiye edilir. Su sporlarına ilgi duyanlar için bir çok farklı alternatif vardır. Ren, Main, Mosel, Neckar, Tuna, Elbe nehirlerinin vadileri hoş bir görünüme sahiptir.
Büyük ulaşım yollarının dışında geçen yüz kadar turistik yol, sözgelimi Alman Masallar Yolu, Romantik Yol ya da Alman Şarap Yolu, eski kültür bölgelerine doğru uzanır ve görülmeye değer doğal güzellikleriyle çok sevimli sakin kent ve köylere gözler önüne serer. En tanınmış turistik yol Rorenburg: Opder, Tauber, Dinkelsbühel ve Nortlingen’de ortaçağı yaşatan Romantik Yoldur.
Turistik rehberlerde adına rastlamadığımız yerlerde, turistler eski bir tarihin kalıntılarına rastlar: Turistleri, Bavyera’da rahatlık ve neşe yaratan Barok sanatı, kuzeyde Gotik eserler bekler. Ziyaretçi buralarda konukseverliği ve rahatlığı bulur. Ziyaretçiler birçok yerde ve nerdeyse yılın her mevsiminde düzenlenen festivaller ve bayramlarda Alman kültürünü en ince ayrıntısına kadar yaşarlar.

Detaylı bilgi için :
Almanya hakkında turistik açıdan ayrıtılı bilgi veren bir sitedir.

http://www.deutschland-tourismus.de/

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bir Sınav Başlığı Girin
12 Haziran 2016
SİTEDE ARA
Son Yorumlar
  • yunuskaytan Goethe dökümanlarına ve youtube DW kanalını izleyebilirsin. ...
  • yunuskaytan Hasibe düzeltiyorum, ama yine de izlemek için HD olarak bu a...
  • Hasibe Video açılmıyor...
  • dfgrgsg biz böyle öğrenmedik...
  • yunuskaytan Merhaba sürekli pratik yaparak, partner bulman lazım yani Ta...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x