05

Tem'18

Almanca Kurslarına Talep Patlaması

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye genelinde 25 binin üzerinde kişinin Almanya’ya gidebilmek için Almanca kurslarına devam ediyor.


Yabancı dil kursu veren dershaneler birbiriyle yarışırken Elazığ’da faaliyet gösteren DATA yabancı dil kursu Yöneticisi Cemile Bakır, öğrencilerinin yüzde 85’inin imtihanlarda başarı gösterdiğini belirtti.


Türkiye’de Goethe Ensitütüsü tarafından yapılan imtihanlarda başarılı olan öğrencilere "Goethe Sertifikası A1 – Almancaya Başlama 1" sertifikası veriliyor. Sertifikayı alanlar, vize için Alman Konsolosluklarına müracaat edebiliyor. Kursu başaranların kendilerini de sevindirdiğini ifade eden Cemile Bakır, toplam 112 öğrenciye kurs verdiklerini, 95’inin sınavları geçerek Almanya’ya gittiklerini açıkladı. Öğrenciler için haftada 9 saat kurs verildiğini vurgulayan Bakır, "Konsolosluklar tarafından sık sık yapılan sınavlarda hangi sorular sorulduğunu yakinen takip ederek anlatacağımız konuları ona göre belirliyoruz. Eşlerine kavuşmak isteyen öğrencilerimiz anlatılan konuları büyük bir dikkatle dinliyorlar. Burada yaptığımız dinleme, okuma, yazma ve konuşma testleriyle öğrencilerin sınav heyecanını gideriyoruz. Öğrencilerimiz eksikliklerini bu testlerde görerek tamamlıyorlar." dedi.

JAPONLARA İMTİYAZ


Sosyal Demokrat Partili (SPD) milletvekili Sebastian Edathy, değişiklikleri savunmakla birlikte, örneğin Japonya’dan ülkeye yerleşmeye gelen bir kişiden Almanca öğrenmesinin istenmediğini, bunun ayrımcılık olduğunu ve bu yönde Anayasa Mahkemesi’ne sunulan bir şikayet dilekçesinin de kabul edilmesini ümit ettiğini ifade etmişti.

Göç Yasası’nda kabul edilen değişiklikler, yabancıların durumunu zorlaştıracağı gerekçesiyle çok sayıda Türk derneği tarafından yoğun şekilde eleştiriliyor. Söz konusu değişikliklerle, aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelecek yabancılardan en az temel düzeyde Almanca öğrenmelerinin yanı sıra uyum kurslarına katılmayan yabancılara yaptırımlar uygulanması da öngörülüyor. Ayrıca, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen genç yabancılardan da gelir beyannamesi göstermeleri isteniyor. Almanya Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Avrupa’ya yasadışı yollardan gelmeye çalışırken hayatlarını kaybeden göçmenleri hatırlatarak göçmenlerin bugüne kadar her zaman haksızlığa uğradıklarını belirterek, çoğunun hakları kesilirken, sadece ekonomik açıdan faydalı olabilecek yabancılara kolaylıklar sağlandığını, buna rağmen yeni değişikliklerle göçmenler için şartların daha da zorlaştırıldığını ifade etti. Dağdelen ayrıca amacın zorunlu evlilikleri önlemek değil, göçmenleri durdurmak olduğunu savundu.

 www.stargazete.com
 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

İkinci Yabancı Dil - Yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir