05

Tem'18

Aile birleşimi Hakkinda.

0 Yorum Yok | yunuskaytan
 

Aile birleşimi nedir? Aile birleşimi eşlerin ve/veya çocukların velileri ile birlikte yaşamak için bir araya gelmeleridir. Aile birleşimi anayasanın koruma altına önemli haklardan ve kurumlardan sayılan aile kurumunun yabancılar yasasında somut kurallarla ayarlanmaktadır. Bu ayarlamalar bir yabancının veya bir alman vatandaşının yabancı uyruklu eşini ve/veya çocuklarını hangi şartlarda Almanyaya yanına getirtebileceğini veya Almanyada bulunuyorsa, eşine bağımlı olarak oturma müsadesi alabileceğini, ayrıca eşlerin ne zaman eşlerinden bağımsız oturma müsadesine kavuşabileceklerini ayarlamaktadır.

Aile birleşimi hakkından yararlanabilme şartları Almanyada bulunan eşin veya velinin yasal konumuna göre farklıdır.

Alman vatandaşı olan taraf Almanyada ikamet etmeli ve yabancı uyruklu olanın eşi, velisi veya çocuğu olmalı. O zaman Aile birleşimi hakkından yararlanabiliyor.

Yani bir Alman vatandaşı çocuk yabancı uyruklu anne ve/veya babası ile aile birleşimi ve bununla birlikte bunlara oturma müsadesi sağlama hakkına sahiptir

Alman vatandaşı olan taraf sosyal yardım alsa dahil eşi veya çocuğu ile yaşadığı yerde aile birleşimi hakkına sahiptir.

Yabancılar dairesinin aile birleşiminin gerçekleşmesi konusunda kuşkusu olmadığı takdirde üç yıllık oturma müsadesi verilmelidir.
Aile birleşiminin gerçekleşmesi konusunda kuşkular varsa bir veya iki yıllık oturma müsadesi verilir.

Aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gidecek Türk vatandaşlarının A-1 düzeyinde (konuşma, yazma, dinleme, okuma) almanca bilme zorunluluğu vardır. Bu seviye tespit sınavı alman makamlarınca yapılır.

Neden önce Almanca Kursu, sonra aile birleşimi?

Aile birleşimi ile Almanya’ya gidecek gelin ve damatlara Alman Hükümetininin isteğiyle Türkiye’de dil öğrenme zorunluluğu getirilmiştir. Hollanda modeli olarak denenen, “Aile birşeimi öncesi Türkiye’de kurs ve sınav” yöntemini Almanya Hükümeti de uygulamaktadır. Türkiye, aile birleşimiyle Almanya’ya gidecek vatandaşlarına Almanyanın isteği doğrultusunda dil öğretmekle yükümlü kılındı.

Start Deutsch 1 nedir?
 


Start Deutsch 1 yetişkinlerin Almanca bilgilerini saptamaya yönelik bir dil sınavıdır. Sınavı Goethe-Institut, Weiterbildungs-Testsysteme GmbH (WBT) ile birlikte düzenler. Bütün dünyada aynı standartta yapılır ve değerlendirilir.
Start Deutsch 1 sınavı “Avrupa Ortak Dil Kriterleri” nde tanımlanan altı basamaklı yeti derecelendirilmesinin birinci basamağını (A1) belgeler. A, baslangıç seviyesindeki dil kullanımını gösterir.

A1 Seviyesi Ne Tür Sorular İçerir?

Link1
Link2

Einstufungstest ( Derecelendirme Testi):

Link

A1 Seviyesi Online Test

Link1

Link2

Link3

A1 Düzeyi Sınav Örneği

 

 Google +
Benzer Yazılar
Yorum Yap

İkinci Yabancı Dil - Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
Bizi Takip Edin
a a