1: Almanca Kelime Hazinemi Nasıl Geliştirebilirim?

yunuskaytan
Ocak 29, 2017

Almanca Kelime Hazinemi Nasıl Geliştirebilirim?


Almanca kelime hazinesini okulda geliştirmek için; Bir sandalye tahtanın ön kısmına konulur. Tahtaya tablo şeklinde karesel olarak öğrenilen ve yeni kelimeler serpilerek yazılır. Sınıf 2-3 gruba ayrılır. Ardından her gruptan birer kişi sandalyenin sağ ve sol tarafına geçerler.

Almanca olarak üçten sıfıra doğru sayılır. Sıfır denildiğinde kalemi ilk alan söz hakkına sahip olur. 10 Saniyesi vardır. Öğretmen tarafından herhangi bir kelime gösterilir ve kelimenin anlamı sorulur. Öğrencinin tek hakkı mevcuttur.

Ağzından çıkacak kelimenin anlamı kabul edilir. Yanlış olduğu takdirde karşıdakine söz hakkı geçer ve karşıdaki kişinin 5 saniyesi mevcuttur. Sayılar Almanca olarak sayılır, yönergeler Almanca verilir. Bu esnada herhangi bir gruptan asla oyuna müdahale edilemez. Müdahale edildiği takdirde hangi grup ipucu vermiş ise karşı gruba 1 puan yazılır. Her iki öğrencimizde verilen kelimenin anlamını bilemez ise, kelimenin anlamı söylenmez ve yerlerine geçerler. Daha sonra farklı iki öğrenci gelir.

Oyun aynı şekilde devam edilir. Fakat, öğretmen tarafından gösterilecek kelimeler sürekli değişkenlik gösterebileceğinden aynı kelime sorulmayabilir veya değiştirilebilir. Tahtaya ayrıca A/B Grubu olarak yazılır. Bilinen her kelime için grup(lar) 1 puan alır. Böylelikle Almanca kelime hazinemiz gelişecektir. Birinci olan gruba ufak pekiştireçler verilebilir. 🙂

Saygılarımla

Yunus KAYTAN


 İlgili yazılarım izin alınmaksızın kopyalanması yasaktır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bir Sınav Başlığı Girin
12 Haziran 2016
SİTEDE ARA
Son Yorumlar
  • yunuskaytan Goethe dökümanlarına ve youtube DW kanalını izleyebilirsin. ...
  • yunuskaytan Hasibe düzeltiyorum, ama yine de izlemek için HD olarak bu a...
  • Hasibe Video açılmıyor...
  • dfgrgsg biz böyle öğrenmedik...
  • yunuskaytan Merhaba sürekli pratik yaparak, partner bulman lazım yani Ta...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x